Stadia’dan Kullanıcılarına Mağduriyet Garantisi!

Google’ın yakın gelecekte piyasaya süreceği Stadia için akıllarda birçok soru işareti var. Google bu soruların cevaplarını verdi ve kullanıcılarına mağduriyet yaşamayacakları konusunda garanti sundu.

Google yakında çıkacak olan Stadia platformu için Sıkça Sorulan Sorular sayfasını güncelledi. Şirket, ender olarak gerçekleşebilecek olsa da, bir oyun yayıncısı firmanın Stadia ile anlaşmasını bozması sonucu ortaya çıkabilecek soru işaretlerini giderdi.

Normal şartlarda bir oyun satın alan kullanıcı, ömür boyu oyunun sahibi olabiliyor. Stadia’da ise durum biraz daha farklı. Stadia, kullanıcılarına sadece bir oyun kolu sunuyor. Bu oyun kolu üzerinden Google’ın serverlarında yüklü olan bulut tabanlı oyunlar oynanabiliyor. Eğer bir firma Google ile anlaşmasını bozarsa ne olacağı ise herkes tarafından merak ediliyordu. Google, böyle bir durum yaşandığında oyunun satışının duracağını fakat, oyunu daha önce alan kullanıcıların oynamaya devam edeceğini söyledi. Yapılan yazılı açıklamada, “Oyunu bir kez satın aldığınızda, sonsuza kadar oynama hakkına sahipsiniz. Gelecekte bazı oyunlar platformun satış bölümünden kaldırılabilir ama, oyunu daha önce alan oyuncular oynamaya devam edebilecek” ifadeleri kullanıldı. Yapılan açıklamanın devamında ise, “Stadia, her zaman oyun firmalarıyla iş birliğinde olacak ve kullanıcılarına oyunları sorunsuz bir biçimde sunacak” denildi.

OYUNLAR İNDİRİLMEDEN OYNANACAK

Henüz teoriler üzerine kurulmuş senaryolar konuşuluyor olsa da, Google bir ilki gerçekleştiriyor. Bulut tabanlı bir oyun platformu olan Stadia, Playstation ve Xbox gibi platformlarla rekabet edecek. Bu platformlardan temel farkı ise oyunlar indirilmeyip, Google’ın serverlerı üzerinden kullanıma sunulacak. Türkiye’de ise internet hızlarının yavaş olduğu bölgelerde bu işleyiş nasıl sağlanacak hala merak konusu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı