SSK’lılar Prim Gün Sayısını Borçlanarak Emekli Olabilecek

Yaşını tamamlayıp prim gün sayısını tamamlayamayan binlerce kişiye müjdeli haber geldi. Bu durumda olanlar primlerini borçlanarak emekli olabilecek.

Gerçekleştirilecek olan düzenleme ile beraber yaş haddini bitirmiş ancak prim günü eksiği olanlara emekli olma olanağı gelmiş olacak. Belli bir yaşın üzerinde olan vatandaşlar, eksik primlerini borçlanıp emekli olacak. Daha önce Bağkur’lular için çıkartılan kanunla geçmişe dönük borçlanan Bağ-Kur’lulara yaş, sene ve prim koşulunu yerine getirmeleri durumunda emekli olma olanağı verilmişti.


100 BİN KİŞİ İLGİLENDİRİYOR

TBMM’ye yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre SGK’lılar için de aynı olanağın getirilmesi için kanun teklifi sunuldu. Daha önce bu mesele ile alakalı bir müjde bakan tarafından verilmişti. Eğer yasa çıkarsa emeklilik yaşını doldurmasına karşın farklı nedenlerle işsiz kalıp miktarını bitiremeyen, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş bulamayan 100 bin kişi çifte bayram yaşamış olacak.

BORÇLANARAK EMEKLİ OLACAKLAR

Yasa ile adaleti tesis etmek için birkaç formül üstünde çalışılıyor. Çalışma ile öncelikle eksik primi bulunanlara borçlanma olanağı getirilmesi düşünülüyor. Bu halde belli bir süre hizmet koşulu aranabilecek. Mesela minimum 1800 gün prim talep edilecek. Bu formülde sene ve yaş koşullarını tamamlayıp 1800 ve üstü prim günü olanlar eksik süreyi borçlanma yoluyla vererek emekli olabilecek. Borçlanma yoluyla emeklilik yolunun açılması için kanun çıkması lazım.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı