adplus-dvertising

Sri Lanka’nın ekonomisi çöktü! Ülke batıyor…

Sri Lanka’da günlerdir devam eden huzursuzluk ve çatışmalar giderek büyüyor. Ülkede başbakanın istifasına karşın dükkanlar kundaklanmaya devam etti. Henüz yeni hükümet kurulamamışken merkez bankasından gelen açıklama ise sanki şok etkisi oluşturdu.
Takip et
Sri Lanka’nın ekonomisi çöktü! Ülke batıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sri Lanka’da polis, korkunç bir ekonomik krizin ele geçirdiği ülkede, Başbakan Gotabaya Rajapaksa’nın destekçileri ve karşıtları arasında çatışmaların meydana geldiği ve 200’den fazla kişinin yaralandığını, pazartesi gününden bu yana ise dokuz kişinin öldüğünü belirtti.

Muhalefet partileri, Rajapaksa’nın siyasi bir çıkmazı çözmek için birlik hükümeti önerisini reddetti ve onun yerine istifasını istedi. Rajapaksa da bugün attığı bir tweette, “Bütün Sri Lankalıları ekonomik, sosyal ve politik zorlukların üstesinden gelmek için bir olarak el ele vermeye” çağırdı.

Fakat ana muhalefetteki SJB partisi, Mahinda’nın pazartesi günü başbakanlıktan istifa etmesinden sonra bile Rajapaksa’nın hâlâ başkanı olduğu herhangi bir hükümetin parçası olmayacağını yineledi.

Sri Lanka’nın ekonomisi çöktü! Ülke batıyor…

Sri Lanka sokakları artık bu şekilde görünüyor

Merkez Bankası Başkanı Nandalal Weerasinghe, yeni yönetimin cuma gününe kadar göreve başlamasının kritik olduğunu, aksi takdirde ülkenin bir felakete maruz kalacağını belirtti.

“BİZİ KİMSE KURTARAMAZ!”

Weerasinghe basın mensuplarına verdiği demeçte, “Ekonomi tamamen çökecek ve kimse onu kurtaramayacak” şeklinde konuştu.

Merkez Bankası Başkanı “Bir aydan biraz daha uzun bir müddet önce yönetimi devraldığımda ülke hızla yokuş aşağı gidiyordu. Frenleri tutabileceğimizi zannediyordum, fakat pazartesi günkü olaylarla beraber frenler artık çalışmıyor.” sözlerini kullandı.

Nisan ayında bankanın başkanlığını devraldıktan kısa bir müddet sonra Weerasinghe, Sri Lanka’nın 51 milyar dolarlık dış borcunun temerrüde düştüğünü duyurmuş ve ülkenin alacaklılarına ödeyecek parası olmadığını belirtmişti.

Sri Lanka’nın ekonomisi çöktü! Ülke batıyor…

Şiddet olaylarını bastırmakla görevli güvenlik kuvvetleri ‘vurun’ emri aldı!

Merkez Bankası, Sri Lanka’nın çığ gibi büyüyen borç krizini ve temel ihtiyaç maddelerini ithal etmek için akut döviz kıtlığını ele almak için gereken reformları uygulamak için siyasi istikrarın hayati olduğunu belirtti.

GÖRDÜĞÜNÜZ YERDE VURUN!

Güvenlik kuvvetleri, yağma yahut şiddete karışan herkesi “gördüğü yerde vurun” emriyle ülke çapında bir sokağa çıkma yasağı uygulamak için görevlendirildikten sonra, kamu düzenini büyük ölçüde sağladı.

AFP’ye adının açıklanmaması şartıyla üst düzey bir güvenlik yetkilisi, “Vaziyet kontrol altına alınmazsa, tam bir anarşi olabilir” açıklamasını yapmıştı.

PANDEMİ, TURİZMİ VURDU

Pandemi tarafından vurulan hayati turizm gelirleriyle Sri Lanka, geçen ay bir kısmı Çin kredileriyle inşa edilen gösterişli projelerinden kaynaklanan dış borcunu temerrüde düşürdü.

Uluslararası Para Fonu bu hafta, olası bir kurtarma planına ilişkin personel düzeyinde görüşmelerden oluşan bir “sanal misyon” başlattı.

Sri Lanka’nın ekonomisi çöktü! Ülke batıyor…

Halk, çaresizce temel gıda maddelerine ve ilaçlara ulaşmaya çalışıyor

IMF misyon şefi Masahiro Nozaki, borç vermeleri vaziyetinde “Yeni bir hükümet kurulduktan sonra politika münakaşalarına tamamen hazır olmayı” hedefledikleri belirtti.

ISSIZ SOKAKLAR

Sri Lanka’nın başkenti Kolombo bugün hükümet karşıtı kalabalıklar tarafından ateşe verilen kömürleşmiş otobüs kalıntılarının arasında kontrol noktalarında nöbet bekleyen görevli askerler dışında neredeyse terk edilmiş vaziyette.

Zırhlı personel taşıyıcıları ve yoğun bir güvenlik ağının etrafını sardığı Sri Lanka’nın askeri şefi, yaklaşan bir darbe olduğu spekülasyonlarını reddetmek için bir basın toplantısı düzenledi.

Sri Lanka savunma bakanlığı sekreteri Kamal Gunaratne, “Hiçbir zaman iktidarı ele geçirmeye çalıştığımızı düşünmeyin, ordunun bu şekilde bir niyeti yok.” şeklinde konuştu.

Küçük bir kalabalık da olsa, Sri Lanka cumhurbaşkanının deniz kıyısındaki ofisinin yakınında sokağa çıkma yasağına karşı protestolarına devam etti.

Eylemcilerden Kaushalya Fernando AFP’ye verdiği demeçte, “Tüm Rajapaksa klanını dışarı çıkarmak istiyoruz çünkü çok, çok yozlaşmışlar. Sri Lanka’yı meyve yiyen bir tırtıl gibi yiyorlar” şeklinde konuştu.

Sri Lanka’nın ekonomisi çöktü! Ülke batıyor…

BM, AB ve ABD arka arkaya açıklamalar yaptı

DÖNÜM NOKTASI

Sri Lankalılar, 1948’deki bağımsızlıktan bu yana adanın en kötü ekonomik krizinde aylardır temel ihtiyaç maddeleri, yakıt ve ilaç sıkıntısı çekiyorlar.

Pazartesi günü hükümet destekçilerinin, sopalarla cumhurbaşkanının istifasını talep ederek haftalardır barışçıl bir biçimde protesto eden göstericilere saldırmasıyla kriz daha karanlık bir aşamaya girdi.

Çeteler daha sonra ülke çapında misilleme yaparak düzinelerce iktidar partisi politikacısının evini ateşe verdi.

Mahinda Rajapaksa, dün şafak vakti gerçekleştirilen bir askeri operasyonla kurtarıldı ve göstericilerin resmi konutunu basmaya çalıştıkları için güvenlikli bir deniz tersanesine götürüldü.

BM İnsan Hakları Ajansı başkanı ve Avrupa Birliği’nin ifadelerine benzer bir açıklama yapan ABD de dün, hem şiddetten hem de ordunun konuşlandırılmasından endişe işittiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price basın mensuplarına verdiği demeçte, “Barışçıl göstericilerin askeri güç yahut sivil birlikler tarafından kesinlikle şiddete yahut yıldırmaya maruz bırakılmaması gerektiğini vurguluyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.