adplus-dvertising

Sri Lanka devlet başkanı askeri uçakla ülkesini terk etti

Sri Lanka’da protestolar nedeniyle istifa edeceğini açıklayan Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın askeri uçakla ülkeyi terk ettiği bildirildi.
Takip et
Sri Lanka devlet başkanı askeri uçakla ülkesini terk etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sri Lanka göçmenlik yetkililerinden verilen bilgiye göre Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, bu sabahın erken saatlerinde ana uluslararası havaalanından kalkan Antonov-32 tipi bir askeri uçakla ülkesinden ayrıldı. Yetkililerin ifadesine göre başkan, aralarında eşi ve bir korumasının da olduğu toplam 4 yolcunun bindiği uçakla Maldivler’e kaçtı.

Ülkesinde meydana gelen ekonomik kriz sebebiyle patlak veren protestolar neticesi Meclis Başkanına bugün istifa edeceğini açıklayan Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın bugün tarihli bir istifa mektubunu geçtiğimiz pazartesi gününden imzalayarak Meclis Başkanına iletilmek üzere gönderdiği bildiriliyor.
Sri Lanka kanunlarına göre Devlet Başkanı olduğu sürece dokunulmazlığı bulunan Rajapaksa’nın tutuklanmamak için istifasından önce ülkeyi terk etmeye çalıştığı öngörülüyor.

Göstericilerin bir kaç gün önce başkanlık konutunu basması sonrası kaçan 73 yaşındaki Gotabaya Rajapaksa, ülkeyi terk etmek için birkaç girişimde bulunmuştu. Rajapaksa, 11 Temmuz pazartesi günü Bandaranaike Uluslararası Havaalanından ticari bir uçuşla Dubai’ye kaçmak istemiş fakat havalimanı VIP personelinin hizmet vermeyerek kendisini halka açık kontuara yönlendirmesi neticesi halkın tepkisinden korkarak vazgeçmişti. Bir güvenlik yetkilisinin açıklamasına göre askeri uçakla Hindistan’a gitmek isteyen Rajapaksa’nın iniş izni işlemlerinin uzaması nedeniyle 12 Temmuz Salı günü deniz yoluyla kaçmayı denediği öğrenildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.