adplus-dvertising

Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe: ‘Ülke ekonomisi çöktü’

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, aylarca süren krizin sonrasında ülke ekonomisinin çöktüğünü ve petrol ithalatı için ödeme yapamadıklarını açıkladı.
Takip et
Sri Lanka Başbakanı Wickremesinghe: ‘Ülke ekonomisi çöktü’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sri Lanka, tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor. Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, parlamentoda yaptığı konuşmada giderek derinleşen krize değindi. Başbakan Wickremesinghe, “Şuanda yalnızca yakıt, gaz, elektrik ve gıda kıtlığının ötesinde çok daha ciddi bir vaziyetle karşı karşıyayız. Ekonomimiz tamamen çöktü. Bugün önümüzde duran en ciddi problem bu” ifadelerini kullandı. Sri Lanka petrol ve gaz şirketi CEYPETCO’nun şu anki borcunun 700 milyon dolar olduğunu açıklayan Başbakan Wickremesinghe, “Netice olarak dünyadaki hiçbir ülke yahut firma bize yakıt tedarik etmeye istekli değil” diye petrol satın alamadıklarını vurguladı. Hükümetin döviz rezervleri azaldıkça vaziyeti tersine çevirmek için zamanında harekete geçmediğini belirten Wickremesinghe, “En azından başlangıçta ekonominin çöküşünü yavaşlatacak adımlar atılsaydı bugün bu zor vaziyetle karşı karşıya kalmayacaktık. Ama bu fırsatı kaçırdık” dedi.

Sri Lanka, komşu Hindistan’dan gelen 4 milyar dolar değerindeki ekonomik yardımla ayakta durmaya çalışıyor. Fakat Başbakan Wickremesinghe, Hindistan’ın Sri Lanka’yı çok uzun zaman ayakta tutamayacağını belirtti.

Protestocular Devlet Başkanı Rajapaksa’nın istifasını istiyor

1948’de İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasından bu yana en kötü ekonomik krizin görüldüğü Sri Lanka’da hükümetin yeterli dövize sahip olmaması sebebiyle gıda, akaryakıt sıkıntısı ve günde 13 saate varan elektrik kesintileri meydana geliyor. Temel ihtiyaç maddelerine erişemeyen ve ekonomik krizi protesto eden protestocular, ekonomiyi iyi yönetemediği gerekçesiyle Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın istifasını talep ediyor. Rajapaksa ise istifa etmeyi reddediyor.

Gösterilerin şiddet olaylarına dönüşmesi sebebiyle muhalefetin artan baskısının sonrasında 9 Mayıs’ta Başbakan Mahinda Rajapaksa, istifa etmişti. Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, boşalan başbakanlık koltuğuna Wickremesinghe’yi atamıştı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen edilen ülkede orduya yasaları çiğneyenlerin, yağma ve vandallık yapanların görüldüğü yerde vurulması emri verilmişti.

Sri Lanka hükümeti geçtiğimiz ay Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) yardım talep etmişti. Ülke yönetimi, IMF ile kurtarma paketine ilişkin yürütülen müzakerelerin sonucunu bekleyene kadar bu sene geri ödenmesi gereken milyarlarca dolarlık dış borcun ödemesini askıya aldığını duyurmuştu. Ülkenin 2026 senesine kadar senelik yaklaşık 5 milyar dolar ödeme yapması gerekiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.