Squid Game dizisi için anne ve babalara uyarı!

Netflix’in Squid Game dizisi izlenme rekorları kırıyor. Çokcuklar dahil bütün dünyanın alakasını çeken diziyle alakalı uzmanlardan mühim uyarılar geldi.
Takip et
Squid Game dizisi için anne ve babalara uyarı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son günlerde çocukların ilgisine çeken ve bütün dünyayı etkisi altına alan bir dizi film izlenme rekorları kırıyor. Squid Game Türkçesi Kalamar Oyunu.

Diziye baktığımızda boyun eğen, sorgulamayan, itiraz etmeyen, şiddeti içselleştiren tipler dolu. Öte Yandan artan şiddet sahneleri toplumsal şiddettin artışını da tetikliyor. Özellikle çocuklar ara sıra herhangi bir zihinsel işleme tabi tutmadan bu rol modelleri kopyalıyor. İzleyenlerin eleştirmediği, her eylemi onayladığı bir dramatik anlayış kurulunca oradaki yanlışlar çocuklara doğru geliyor ve ne yazık ki şiddet onaylanıyor.

Film ve dizi yapımcıları Freud’un düşüncelerinin ışığında şiddet ve cinsellik içeren unsurların dizilerde ve filmlerde kullanımını tercih ederek yüksek izleyici kitlelerine ulaşıyor. Çünkü bu tip unsurlar insanın doğasında bulunan inkâr edemeyeceği kadar insanlığa ait, bastırmaya çalıştığımız “id” lerimiz. İd dediğimiz nedir? Zevk temelli talepler ve aşırı ısrarcı temel enerjinin çıkış noktası. Temel ve en ilkel benlik. Ana kaynağı cinsellik, açlık, şiddet gibi ihtiyaçların en bencilce doyurulması. Bu vaziyet televizyon izleyicilerinin psikolojik vaziyetlerini derinden etkileyeceği gibi hayat tarzlarında da değişiklikler ve şiddete karşı eğilimler oluşturabilir düşüncesini uyandırmakta. Bununla beraber çocuklar dizilerde sevdikleri karakterleri ego ideali olarak görüyor.

Squid Game dizisi için anne ve babalara uyarı!

Şüphesiz çocukların dolaylı ya da doğrudan etkilendiği dizilerin en başında şiddet içeren diziler geliyor. Çünkü şiddet içeren tavırlar insanın doğasının gereği bulunmakta. Saldırgan tavırların psikolojik olarak insanları rahatlatır bunu küçük yaşta keşfeden çocuklar televizyonda pekiştirdiği şiddetle toplum için çok zararlı olabilmektedir. Şiddet, özellikle çocuk ve gençler televizyon ve internetin kontrolsüz kullanımında onların karakterlerinde derin yaralar açabiliyor aynı zamanda.

İşte bu vaziyette Kore dizisi “Squid Game” çocuklarda şiddeti normal gibi gösteren bazı mühim psikolojik problemleri oluşturuyor. Tüm insan davranışları, sosyal ve psikolojik olarak öğreniliyorsa, şiddet eğilimi de öğrenilen bir davranış türü.

Bu vaziyette ebeveynlere çok büyük iş düşmekte. Nasıl ki çocuklarının okul, beslenme, giyimine ve beden sağlığına özen gösteriyorlarsa ruh sağdığına da gereken özeni göstermeleri lazım. Ebeveynler çocuklara dizilerdeki her bilginin doğru olmadığını, her söylenene inanmamaları gerektiğini anlatmalı. Çocuk diziyi izlediği zaman ya da herhangi bilgisayar ortamında bir şeye aşırı yoğunlaştığı zaman ebeveyn oradaki yanlışı yahut doğruyu çocuğa sabırla açıklamalı. Dizi filmlerin birer senaryo kurgusu olduğunu ona anlatmalı. Ebeveynler çocukları çok sıkmadan ve bunaltmadan doğruyu göstermeli, oynadığı oyunları izlediği filmleri takip etmeli. Hatta ebeveynler güncel konuları da yakından izlemeliler. Mutlaka çocukların dijital ayak izlerini kontrol etmeleri ve özellikle bu dizinin seyrettirilmemesi üstünde mühim önlemler almaları lazım.

Bu diziyi izleyen çocuk ve ergen sayısı bir fırtına gibi yayılmakta. Anne ve babaların bu noktada mutlaka uyanık olmaları gerek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.