Taha Akgül: "2024 Paris Olimpiyatları’nda ülkemiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız"

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleştirilen Dünya Güreş Şampiyonası’nda 125 kg’da üçüncü olarak bronz madalya kazanan ve 2024 Paris Olimpiyatları kotası alan milli güreşçi Taha Akgül, "İnşallah 2024 Paris Olimpiyatları’nda ülkemiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız" şeklinde konuştu.

Taha Akgül: "2024 Paris Olimpiyatları’nda ülkemiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız"

Milli güreşçi Taha Akgül, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleştirilen Dünya Güreş Şampiyonası’nda 125 kg üçüncülük maçında Macar rakibi Daniel Ligeti’yi 5-0 yenerek bronz madalya kazandı ve 2024 Paris Olimpiyat Oyunları kotası elde etti. Müsabakanın sonrasında Taha Akgül, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu ve Serbest Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Abdullah Çakmar açıklamalarda bulundu.


Dünya şampiyonasına gelirken hedeflerinin altın madalya olduğunu söyleyen Taha, "Buraya gelirken hedefimiz altın madalyaydı. Buraya geçen yılın dünya şampiyonu, bu yılın de Avrupa şampiyonu olarak geldim. Üçte üçle yoluma devam ediyordum. İyi çalıştık, iyi hazırlandık. Gerçekten çok güzel kamp süreçleri geçirdik. Federasyon başkanımız süreci yakından takip etti. Nasıl çalıştığımızı biliyor. Gerçekten emek verdik. Bazen siz ne kadar isteseniz de Allah da bir yol çiziyor. Bugün rakibime nasip etti. Demek ki benden daha iyi çalışmış. O yüzden çalışmamızın bir tık üzerine çıkmamız gerekiyor. Bu yenilgiden dersler çıkartmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.


"2024 Paris Olimpiyatları’nda ülkemiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız"


2024 Paris Olimpiyatları’na çok iyi hazırlanacaklarını vurgulayan milli güreşçi, "Şimdi önümüzde Paris Olimpiyatları var. Bu müsabaka buruk bir sevinçti bizim için. En azından olimpiyat kotası aldık. İnşallah 2024 Paris Olimpiyatları’nda da ülkemiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Herkesin emeği var. Bu şampiyonada ilk madalyamız oldu. Bronzla açılış yaptık. Keşke altınla açılış yapsaydık. Serbest güreşçilerimiz devam ediyorlar. İnşallah onlar devamını getirir. Kadın güreşçilerimiz ve grekoromen güreşçilerimiz sahne alacaklar. Zor bir dünya şampiyonası, sıkletlerde 45-50 sporcu var. Olimpiyatlardan daha zor diyebilirim. Çünkü olimpiyatlarda 20 sporcu, burada 45-50 sporcu var. 5 adet müsabaka yaptık, tamamı birbirinden zor. Gerekli dersleri çıkaracağız. Benden altın madalya bekleyen Türk milletinden helallik istiyorum. İnşallah olimpiyatlarda bunu telafi ederim. Kısa bir zaman var. Bu zamanı başkanımız ve ekibimizle birlikte çok iyi bir şekilde planlayacağız" diyerek konuştu.


Şeref Eroğlu: "Taha, inşallah seneye altın madalyayı boynuna takacak"


Taha Akgül’ün çok başarılı bir sporcu olduğunu ve kazandığı bronz madalyanın kendi nezdinde altın madalyaya eşdeğer olduğunu aktaran Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu ise, "İlk bronzumuz ve ilk kotamız hayırlı olsun. Şampiyon duygularını söyledi ama bazı konularda kendisine katılmıyorum. Taha zaten ülkemize, milletimize, bir sporcunun yaşatacağı bütün mutlulukları, başarıları yaşattı. 10 defa Avrupa şampiyonu, 3 defa dünya şampiyonu olmuş hala diyor ki kusura bakmasınlar. İşte biz bu şekilde bir ecdadın torunlarıyız. Taha’nın bu üçüncülüğü benim nazarımda şampiyonluktu. Aslında şampiyon dün belli olmuştu. İranlı ile yaptıkları mücadeleyi kim yenerse o şampiyon olacaktı. Kazanan onlar oldu. Bunda da bir hayır vardır. Biz devletimizin bütün organlarıyla milli takımımızın yanındayız. Bu işi de birlikte başaracağız. İnşallah Taha ikinci olimpiyat şampiyonluğunda altın madalyayı seneye boynuna takacak. Bu yürüdüğü yolda yalnız değil" değerlendirmesinde bulundu.


"2024 Paris Olimpiyatları’na çok iyi hazırlanacağız"


2024 Paris Olimpiyatları’nın hazırlık sürecine dair de Başkan Eroğlu, "Olimpiyat öncesi kota müsabakaları çok önemlidir. Olimpiyat biletini cebinize koyduğunuz zaman çok büyük kazanç elde edersiniz. Önümüzde bir seneye yakın bir zaman var. Bu süreyi çok iyi değerlendireceğiz. Taha hem bronz madalyasını aldı hem de kotayı aldı. Bu çok önemli. Bundan sonra olimpiyatlara kadar Taha’nın ve kota alacak öbür sporcularımızın etrafında bir çember öreceğiz. Bu sporcuları özel çalışmalarımızla, kamplarımızla, antrenörlerimizle olimpiyat oyunlarına hazırlayacağız. İnşallah Türk Milli Takımı olarak 2021 senesinde alamadığımız olimpiyat altın madalyasını almak istiyoruz" şeklinde konuştu.


Abdullah Çakmar: "Paris Olimpiyatları’nda bu vatandaşın yüzünü güldürmek istiyoruz"


Milli takımda çok iyi bir aidiyet duygusu ve aile bağı olduğunu söyleyen Serbest Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Abdullah Çakmar ise, "Hedefimiz altın madalyaydı ama nasibimizde bronz madalya varmış. Burada güzel bir aidiyet duygusu oldu. Güzel bir aile bağı var. 2024 Paris Olimpiyatları’na teknik ekibimiz, federasyonumuz ve bakanlığımızla birlikte burada yarım kalan duyguları oraya taşıyıp, bütün sporcularımızla birlikte iyi bir hazırlık geçirip, bu vatandaşın yüzünü güldürmek istiyoruz. Bu şampiyonaya ekibimizle birlikte çok iyi hazırlanmıştık. Dersler çıkartıp, önümüze bakacağız" cümlelerine yer verdi.

Taha Akgül: "2024 Paris Olimpiyatları’nda ülkemiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız"
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın