adplus-dvertising

Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanun Teklifi kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Yasa Teklifi kabul edildi.
Takip et
Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanun Teklifi kabul edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Yasa Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Teklife göre, spor kulüpleri, dernek statüsünden çıkıp anonim firmaya dönüşebilecek. Öte Yandan birleşerek federasyon ve konfederasyon biçiminde üst kuruluş yaratabilecek.

Anonim firma gibi örgütlenen kulüpler, şubeler açabilecek. Denk bütçe uygulanacak. Takımlar geliri kadar borçlanabilecek. Kulüpler belirli miktar üstündeki ödeme ve tahsilatlarını bankalar üstünden yaparak şeffaflaşacak. Kulüp başkanı ve yöneticileri bulundukları dönem borçlarından sorumlu tutulacak.

Teklifle; futbolcuların bütün anlaşmaları şeffaf olacak. Menajer, oyuncularla maksimum 2 sene sözleşme yapabilecek. Komisyonu yüzde 3-5 arasında olacak. Federasyonların yönetim kurulunda en az iki milli sporcu yer alacak. Spor federasyonlarının her türlü (kuruluş yasası bulunanlar hariç) harcamaları Spor Bakanlığı tarafından denetlenecek. Yer alan düzenlemeler kuruluş yasası bulunan spor federasyonları hakkında uygulanmayacak.
Milli Savunma Bakanlığı kadro ve kuruluşunda yer verilen askeri spor kulüpleri teklife göre tescil edilerek, spor faaliyetlerine katılabilecek fakat teklifin spor faaliyetlerine katılımı düzenleyen hükümleri hariç öbür hükümler bu kulüpler hakkında uygulanmayacak.

Öte yandan, Bakanlık tarafından tescil edilen spor kulüplerinin, tescil tarihinden itibaren bir ay içerisinde İçişleri Bakanlığına bildirileceğine ilişkin düzenleme de ortak önergeyle teklif metninden çıkarıldı.
Teklife göre, nefret ve ayrımcılık suçlarından mahkum olanların da spor kulübü, spor anonim şirketi statüsündeki bağlı ortaklığı ve iştiraklerindeki yönetim, denetim, disiplin ve ihtiyari öbür kurul üyelikleri, haklarındaki mahkeme yahut alakalı kurul kararının kesinleştiği tarihte kendiliğinden sona erecek. Birleşme ve mal varlığının devri işlemleri, spor federasyonu tarafından tespit edilen sezonun sona erdiği ve tescil edildiği tarihten itibaren yeni sezon başlangıcına kadar yapılabilecek.

Terörizmin Finansmanının Engellenmesi Hakkında Yasa kapsamında yer verilen suçlar ile Türk Ceza Yasası’nda yer verilen uyuşturucu yahut uyarıcı madde imal ve ticareti yahut suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçlarından dolayı haklarında kovuşturma yürütülen kişilerin görevden uzaklaştırılması vaziyetinde yerleri yedek üyelerle tamamlanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.