adplus-dvertising

SpaceX’in uzay seyahati için fırlattığı roketler dünyaya döndü!

SpaceX’in içinde astronot olmayan 4 mürettebatı taşıyan Dragon Kapsülü, uzayda 3 gün kaldıktan sonra Florida açıklarına güvenli bir biçimde iniş yaptı.
Takip et
SpaceX’in uzay seyahati için fırlattığı roketler dünyaya döndü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’li roket geliştiricisi SpaceX’in içinde astronot bulunmayan bir roketi başarılı bir biçimde fırlatmasının sonrasında, Dünya çevresinde 3 gün süren “Inspiration4″isimli uçuş güvenli bir biçimde son buldu. Milyarder iş insanı Jared Isaacman, fen bilimleri eğitmeni Sian Proctor, doktor asistanı Hayley Arceneaux ve veri mühendisi Christopher Sembroski’yi taşıyan Dragon Kapsülü, Florida, Cape Canaveral kıyılarında Atlas Okyanusu’na paraşüt ile başarılı bir iniş gerçekleştirdi. İnişin sonrasında bir saatten kısa bir sürede bölgedeki kurtarma gemisine alınan kapsüldeki mürettebat, daha sonra helikopterle NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ne gitti.

“DAHA YENİ BAŞLIYORUZ”

Inspiration4 görevine liderlik eden Jared Isaacman kapsülün başarı ile yeryüzüne ulaşmasının sonrasında “SpaceX’e çok teşekkürler. Bu bizim için harika bir yolculuktu ve daha yeni başlıyoruz!” derken, SpaceX’in sahibi milyarder iş insanı Elon Musk da sosyal medya platformu twitter üstünden paylaştığı mesajda “Tebrikler Inspiration4” ifadesini kullandı.

ABD’li roket geliştiricisi SpaceX içinde astronot bulunmayan bir roketi başarılı bir biçimde fırlatmayı başarmış, dünya çevresinde 3 günlük bir seyahat vaadeden ve uzay turizmi için mühim bir adım olarak görülen Inspiration4, sivil mürettebatı ile de dikkat çekmişti. 38 yaşındaki milyarder iş insanı Jared Isaacman’ın finansmanını üstlendiği ve yolculara liderlik ettiği uçuşta NASA tarafından 2009’da yapılan astronot seçmelerinde 47 finalist arasında yer verilen fakat sonunda ajansa katılmaya hak kazanamayan 51 yaşındaki fen bilimleri eğitmeni Sian Proctor da yer almıştı. Doktor asistanı olan ve daha önce kanseri yenen 29 yaşındaki Hayley Arceneaux ve Lockheed Martin’de veri mühendisi olan 42 yaşındaki Christopher Sembroski de uçuşa katılan öbür adlar olmuştu.

PEŞ PEŞE DENEMELER

Daha önce İngiliz iş insanı Richard Bronson şirketi Virgin Galactic’in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen 100 kilometre yüksekliğe seyahat etmişti. Toplam 6 kişiyi taşıyan Unity-2 uzay aracı, ABD’nin New Mexico eyaletinden fırlatılarak, problemsiz biçimde yeryüzüne inmeyi başarmıştı. ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un, kendi şirketi Blue Origin’in geliştirdiği uzay aracıyla uzaya gerçekleştirdiği 4 kişilik seyahat ise sivil mürettebattan oluşan ilk pilotsuz uçuş olarak kayıtlara geçmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.