SpaceX, Türkiye’nin cep uydusu Grizu-263A’yı uzaya taşıyacak!

Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A, 3 Mart 1992'de Zonguldak'ta meydana gelen grizu patlamasında yaşamını yitiren madencilerin isimleriyle birlikte uzaya çıkacak. Grizu-263 Uzay Takımı, uydunun fırlatılması için SpaceX ile anlaştı.
Takip et
SpaceX, Türkiye’nin cep uydusu Grizu-263A’yı uzaya taşıyacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye, uzay yolculuğunda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin ilk cep uydusu olan Grizu-263A, 3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’taki bir maden ocağında yaşanan grizu patlamasında yaşamını yitiren madencilerin adlarıyla beraber uzay yolculuğuna çıkacak.

Projeyi yürüten Grizu-263 Uzay Takımı ekibinin lideri Çağla Aytaç Dursun, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde yürüttükleri Türkiye’nin ilk cep uydu projesine ilişkin açıklamalar yaptı. Dursun, Grizu-263 Uzay Takımı’nın 4 sene önce Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde temelleri atılan bir hayalin ürünü olarak kurulduğunu söyledi.

Grizu-263 Uzay Takımı, proje için SpaceX ile anlaştı

SpaceX, Türkiye’nin cep uydusu Grizu-263A’yı uzaya taşıyacak!

Çağla Aytaç Dursun, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ne alçak dünya yörüngesinde (LEO) amatör frekansta çalışan uyduları dinlemeyi sağlayacak bir uydu-yer istasyonu kuran takımın, Grizu-263A’nın uzaya gönderilmesi için İskoçya merkezli Alba Orbital firması aracılığıyla SpaceX ile anlaştığını belirtti.

Cep uydusu uzay çalışmaları için birçok teknolojik yenilik barındırıyor. 250 gram ağırlığındaki Grizu-263A, yerleşik bilgisayar (OBC), elektrik-güç (EPS), haberleşme (COMM) ve pasif manyetik stabilizasyon (PMAC) alt sistemleri olmak üzere 4 alt sistemden oluşuyor. Takım, bütün alt sistemleri test ederek, başarılı olması halinde uyduyu yurt dışına katma değeri yüksek bir teknoloji olarak ihraç etmek istiyor.

SpaceX, Türkiye’nin cep uydusu Grizu-263A’yı uzaya taşıyacak!

Takımın öncelikli hedefinin böylesine küçük bir uyduyla uzay ve Dünya arasında sağlıklı haberleşme sağlayarak bütün alt sistemlerin testini gerçekleştirmek ve pasif manyetik alt sistemiyle uydunun uzayda sağlıklı bir biçimde yörüngede kalabilmesini temin etmek. Dursun, uydularının SpaceX’in Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilecek olmasından dolayı heyecan duyduklarını ifade etti.

Grizu-263A ile beraber 263 madencinin ismi de uzaya taşınacak

SpaceX, Türkiye’nin cep uydusu Grizu-263A’yı uzaya taşıyacak!

Dursun, ülkenin ilk cep uydusunun SpaceX ortaklığıyla da yörüngeye gidecek olmasının kendileri için tarihi bir an olacağını vurgulayarak, “Uzay ile alakalı en büyük maliyetleri yaratan fırlatma safhasının en büyük etkeni olan ağırlık vaziyeti gelecek senelerde çalıştığımız uydu standartlarının önemini artıracak. 250 gram ağırlığındaki bir uyduyla birçok farklı görevi başarmamız mümkün olacak. Bu sayede fırlatma maliyetleri çok düşecek ve uzay yarışında mühim bir noktada bulunan alçak dünya yörüngesi için yapılan çalışmalarda ülkemiz mühim bir noktaya gelecek.” şeklinde konuştu.

3 Mart 1992’de Kozlu’daki grizu patlamasında yaşamını yitiren 263 madenciyi rahmetle anan Dursun, “‘Karanlık maden ocaklarından uzayın sonsuz derinliklerine uzanan bir Zonguldak hikayesi’ diye çıktığımız bu yolda önce takım arkadaşlarıma daha sonra da bize inanan herkese teşekkür ederim” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.