SpaceX, İnsan Küllerini Uzaya Gönderecek!

SpaceX, Falcon Heavy roketini üçüncü kez uzaya fırlatmak için hazırlanıyor. Her fırlatılışta uzaya farklı şeyler gönderen şirket, bu sefer de 152 adet insan külü gönderecek.

SpaceX, Falcon Heavy roketini üçüncü kez uzaya göndermek için hazır. 24 Haziran 2019 Pazartesi günü yapılacak fırlatmada SpaceX, 152 adet kapsül haline getirilen insan küllerini uzaya bırakacak. Aynı zamanda NASA’ya ait 24 uydu da yörüngeye bırakılacak.


“ŞİMDİYE KADARKİ EN ZORLU FIRLATIŞ”

SpaceX, küller için ailelerle birebir iletişime geçmedi. Gönderilecek olan küllerin belirlenmesi için Celestis Memorial Spaceflights adlı bir firma ile ortaklık gerçekleştirdi. Firma hazırladığı bir konteynırın içerisine 152 adet farklı boyutlarda kapsül yerleştirdi. Bu kapsüller 1 santimetre ile 7 santimetre arası değişkenlik gösteriyor. Bunun da sebebi tabii ki ücretler. Aileler farklı tarifelere göre seçim yapıyor ve uzaya külleri gönderiyor. 1994 yılında kurulan şirket bugüne kadar 15 kez uzaya kül göndermişti. Bunlardan en çok ses getireni de, 2008 yılında Star Trek’in oyuncusu James Doohan’ın küllerinin yörüngeye bırakılması olmuştu.

Ancak bu küllerin amaçlandığı gibi yörüngeye bırakılabilmesi için SpaceX’in Pazartesi günü Falcon Heavy’i başarılı bir şekilde fırlatabilmesi gerekiyor. Şirketin CEO’su Elon Musk, “Şimdiye kadarki en zorlu fırlatış olacak” ifadesini kullandı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı