Spacex ilk uzay yolculuğu roketini fırlattı!

Son dakika haberi: ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX’in, ilk kez içinde astronot olmayan bir roketle 4 yolcu için dünya çevresinde planladığı 3 günlük seyahat başladı.
Takip et
Spacex ilk uzay yolculuğu roketini fırlattı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberi: SpaceX, 60 senelik insanlı uzay uçuşu tarihinde ilk defa, profesyonel astronotların desteğine ihtiyaç işitmeden, 4 turistle dünya yörüngesinde 3 günlük tur gerçekleştiriyor. Seyahat, Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılan fırlatmayla başladı.

Esinlenme-4 (Inspiration4) isimi verilen 4 kişilik uçuşun masraflarını üstlenen 38 yaşındaki iş insanı Jared Isaacman, söz konusu yolculuk için, “Bu, sıradan insanların gidip yıldızlar arasında maceraya atılabileceği bir dünyaya doğru ilk adım.” ifadesini kullandı.

Seyahatte Isaacman’la beraber, çocukken kanserle mücadele eden 29 yaşındaki bir sağlık çalışanı ile uçuş için gerçekleştirilen yarışmayı kazanan 51 yaşındaki bir jeoloji öğretmeni ve 42 yaşındaki eski bir kadın savaş pilotu yer alıyor.

İŞ İNSANLARI BRONSON VE BEZOS DA KISA YOLCULUKLAR YAPMIŞTI

İngiliz iş insanı Sir Richard Bronson da 11 Temmuz’da şirketi Virgin Galactic’in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 kilometre yüksekliğe seyahat etmişti.

Branson dahil 6 kişiyi taşıyan Unity-2 uzay aracı, ABD’nin New Mexico eyaletinden fırlatılmış, araç Branson ve beraberindekilerle problemsiz biçimde yeryüzüne inmişti.

ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ise 20 Temmuz’da, şirketi Blue Origin’in geliştirdiği uzay aracıyla uzaya seyahat etmişti.

Dört kişilik mürettebatının hepsi sivillerden oluşan ve tarihte “pilotsuz yapılan ilk uçuş olma” özelliğini taşıyan uçuş, ortalama 10 dakika sürmüştü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.