SpaceX ile uzaya göreve çıkan astronotlar dünyaya döndü!

SpaceX uzay aracı ile Uluslar Arası Uzay İstasyonunda 167 günlük görev icra eden astronotlar dünyaya dönüş yaptı.
Takip et
SpaceX ile uzaya göreve çıkan astronotlar dünyaya döndü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’li astronotlar Michael Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker ile Japonya Uzay Araştırma Ajansından (JAXA) astronot Soiçi Noguçi’yi taşıyan SpaceX’in Dragon kapsülü 6,5 saatlik yolculuğun sonrasında ABD’nin Florida eyaletinde Panama City açıklarına indi.

Astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) 167 gün kaldı.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 28 Nisan’da yaptığı açıklamada, 4 astronotu Dünya’ya taşıyacak Crew Dragon mekiğinin seferinin kötü hava koşulları sebebiyle ertelenmesine karar verildiğini söylemişti.

SpaceX ile uzaya göreve çıkan astronotlar dünyaya döndü!

SpaceX, NASA’nın Ticari Mürettebat Hizmetleri programı kapsamında Crew Dragon mekiği ile ISS’ye astronot taşıyor.

Firma, “Demo-1” isimi verilen bir insansız test uçuşunu gerçekleştirmiş, sonrasında Mayıs 2020’de “Demo-2” isimi verilen insanlı test uçuşuyla iki astronotu istasyona taşımıştı.

SpaceX, “Crew-1” ismini verdiği görev kapsamında Kasım 2020’de 4 kişilik astronot ekibini ISS’ye ulaştırmıştı.

“Crew-1 görevi”, NASA’nın Space Shuttle programını 2011’de sonlandırmasından sonra ABD’den uzaya yapılan ilk insanlı sefer olmuştu.

NASA’nın personel mekiği üretmeyi durdurması sebebiyle ISS’de görevli astronot ve kozmonotlar, bundan önce Rus yapımı “Soyuz” mekikleriyle taşınıyordu.

NASA, ESA, JAXA, Rusya Federal Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi ISS’de farklı ülkelerden 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.

NASA’nın “Ticari İkmal Hizmetleri” programı kapsamında, Amerikan şirketleri Northrop Grumman “Cygnus”, SpaceX ise “Dragon” adlı kargo mekikleri ile ISS’ye ikmal malzemeleri taşıyor.

“Ticari Mürettebat Geliştirme Programı” kapsamında ISS’ye personel taşımak üzere ABD’li Boeing şirketi de “CST-100 Starliner” uzay mekikleriyle test uçuşları yapıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.