adplus-dvertising

SpaceX Globalstar’ın FM15 uydusunu uzaya fırlattı

SpaceX, Florida’dan Amerikalı uydu iletişim firması Globalstar’ın FM15 uydusunu taşıyan Falcon 9 roketini başarılı bir biçimde fırlattı.
Takip et
SpaceX Globalstar’ın FM15 uydusunu uzaya fırlattı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Amerikalı uydu iletişim firması Globalstar’ın FM15 uydusunu taşıyan Falcon 9 roketini başarılı bir biçimde yörüngeye gönderdi. Bugün yerel saatle 12.27’de Florida’daki Cape Canaveral Uzay Güçleri Üssü’nden yapılan fırlatmanın 700 kilogramlık Globalstar uydusunu alçak Dünya yörüngesine yerleştirmek üzere gerçekleştirildiği açıklandı.

Roketin kalkıştan 10 dakika sonra Florida kıyılarında Atlantik Okyanusu’na konuşlandırılan SpaceX’in insansız platformu “Just Read The Instructions”a başarılı bir biçimde dikey iniş yaptığı kaydedildi. Son fırlatma ile beraber SpaceX, 36 saat içinde 3 uzay görevini başarı ile tamamlamış oldu. Firma, geçtiğimiz Cuma günü NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Starlink internet uyduları fırlatmış, dün ise bir radar uydusu Alman ordusu için Vandenberg Uzay Güçleri Üssü’nden yörüngeye gönderilmişti.

ABD’li milyarder Elon Musk tarafından kurulan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Falcon 9, Falcon Heavy, Starlink, Dragon Kargo, Starship gibi uzay misyonu araçlarını bünyesinde bulunduruyor. Firmanın, uzay taşımacılığının maliyetini düşürme hedefiyle kurulduğu biliniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.