SpaceX, denizin üzerine roket fırlatma tesisi kuruyor!

Geçtiğimiz günlerde uzaya ilk insanlı uçuşunu gerçekleştiren SpaceX, gelecekteki Ay ve Mars görevleri için roketleri, yüzen roket fırlatma tesisinden uzaya göndermeyi planlıyor. SpaceX CEO'su Elon Musk, yüzen roket fırlatma tesisleri için çalışmaya başladıklarını duyurdu.

Koronavirüs salgını birçok firmanın işlerinin sekteye uğramasına neden olurken SpaceX, salgın esnasında planlarına olduğu gibi devam etmeyi tercih etti. Uzay şirketi, ilk insanlı uzay uçuşunu geçtiğimiz günlerde NASA’nın iki astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndererek gerçekleştirdi.

SpaceX, ilk insanlı uzay uçuşunun sonrasında gelecekte gerçekleştirilecek Ay ve Mars görevleri için çalışmaya devam ediyor. SpaceX’in devam eden çalışmalarıyla alakalı açıklama yapan firmanın CEO’su Elon Musk, Ay ve Mars görevlerinde kullanılacak roketlerin “Süper ağır sınıf uzay limanları”’ndan kalkacağını açıkladı. Musk, deniz üstünde kurulacak bu yüzen roket fırlatma tesislerini geliştirmek için işe alım sürecine başladıklarını da belirtti.

SpaceX, denizin üzerine roket fırlatma tesisi kuruyor!

SpaceX’in yüzen roket fırlatma tesisleri, firmanın tekrardan kullanılabilir Starship roketlerinin etrafında tasarlanacağa benziyor. Musk, yüzen roket fırlatma tesisleriyle alakalı tweetine, petrol platformlarının dönüştürülmüş bir versiyonundan mı bahsettiğini soran bir takipçisine cevap olarak planın “hemen hemen” öyle olduğunu belirtti.

Elon Musk, aynı tweetinde takipçilerinin sorularını cevaplarken, roketlerin fırlatılması için kullanılacak yüzen fırlatma tesislerinin 2-3 sene içinde hazır olacağını ve testlerine başlanacağını belirtti.

Deniz üstünde yüzen fırlatma tesisinden yapılacak roket uçuşları, birçok insanda merak uyandırdı. Yüzen roket fırlatma tesislerinin nasıl bir avantaj sağlayacağı henüz belli değil. Fakat SpaceX, önümüzdeki dönemde bu limanların ayrıntılarını paylaştığında konu ile ilgili daha çok bilgimiz olacaktır.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı