adplus-dvertising

Sözleşmeliye kadro teklifi TBMM’den geçerek yasalaştı

Kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeliye kadro verilmesini öngören kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.
Takip et
Sözleşmeliye kadro teklifi TBMM’den geçerek yasalaştı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 1

TBMM’de sözleşmelilere kadro düzenlemesiyle ilgili kanun teklifi görüşüldü. Binlerce sözleşmeli personelin kadroya geçişine imkan tanıyan teklif, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek kanunlaştı.

Yaklaşık 500 bin kişiyi ilgilendiriyor

Yasayla birlikte 458 bin 615 kişi kadroya geçebilecek. 28 Kasım 2022’den önce göreve başlayanlara doğrudan kadro hakkı tanınacak.

Kadroya geçen personeller, görevde yükselme ve tayin gibi tüm haklara sahip olabilecek. Öğretmenler, tayinleri konusunda, kadroya geçmeden önce sözleşmeli çalışırken doldurdukları süreyi koruyabilecek.

Ebe, hemşire ve müezzinler de düzenleme kapsamında

Vekil ebe ve hemşireler, vekil imam hatip ve müezzin-kayyımlar ile belediyelerdeki sözleşmeliler de düzenleme kapsamına alındı.

3 yılın ardından kadroya geçilecek

Öte yandan yasa yürürlüğe girdikten sonra mahalli idarelerde çalışmak için KPSS şartı aranacak. Yasa yürürlüğe girdikten sonra sözleşmeli göreve başlayanlar ise 3 yıl çalıştıktan sonra kadroya geçebilecek. Kadroya geçmek istemeyen sözleşmeli personelin hakları, görevi sona erene dek şahsa bağlı olarak korunacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (1)
VATANDAŞ RIZA
20 Ocak 2023, 13:51 tarihinde yazildi

2018 DE 696 KHK İLE TAŞERONDAN 4D KADROSUNA ALDIĞINIZ İŞÇİLERİN HAKLARINI VERİN ÖNCE. ÖZLÜK HAKLARINI EŞİTLEYİN.TAYİN,KIDEM,STATÜ,GÖREVDE YÜKSELME, KURUMLAR ARASI GEÇİŞ MEZUNİYET FARKI.İÇİ BOŞ KADRO VERDİLER.ŞİMDİ İÇİNİ DOLDURMA ZAMANI. SEÇİM AREFESİNDE İÇİNİ DOLDURUN..

  • Cevapla
  • 0