Sözcü Gazetesi’ne kesilen vergi cezası dudak uçuklattı “14.5 milyon”

Sözcü’ye 14.5 milyon TL’lik rekor vergi cezası kesildi. CHP’li Alpay Antmen’in hangi gazetenin ne kadar vergi ödediğine ilişkin önergesi “vergi mahremiyeti” diyerek yanıtlanmadı.
Takip et
Sözcü Gazetesi’ne kesilen vergi cezası dudak uçuklattı “14.5 milyon”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sözcü’den Deniz Ahan’ın haberine göre, yıllardır vergi araştırmasına tabi tutulan Sözcü’ye 14.5 milyon TL’lik rekor vergi cezası kesildi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen konuyu TBMM gündemine taşıyarak, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a “2015-2021 seneleri arasında vergi cezası kesilen gazete, televizyon ve radyo sayısı kaçtır, bunlar hangileridir ve ne kadar ceza kesilmiştir? Basın İlan Kurumu kaç gazeteye ilan kesme cezası vermiştir? Vergi borcu silinen ya da indirim yapılan gazete, radyo ve televizyon kanalları hangileridir?” diyerek sordu.

Vergi mahremiyeti
Bakan Elvan ise “vergi mahremiyeti” gerekçesiyle soruları cevapsız bıraktı. Elvan, “Vergi Usul Yasası’nun ‘vergi mahremiyeti’ başlıklı maddesinde, vergi muameleleri ve araştırmaları ile uğraşan memurların görevleri dolayısıyla, mükellefin şahıslarına, muamele ve hesap vaziyetlerine, işlerine, işletmelerine, servetlerine yahut mesleklerine müteallik olmak üzere öğrendikleri sırları yahut gizli kalması gerekir gelen öbür hususları ifşa edemeyecekleri hükme bağlanmıştır. Soru önergesinde talep edilen vergi mükelleflerinin şahıslarına, muamele ve hesap vaziyetlerine ait bilgilerin paylaşılmasına olanak bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.