Söylentilere Güvenip Dolara Koşan Yüzde 2 Zarar Etti!

Türkiye'nin aldığı hava savunma sistemlerinin piyasaları alt üst edeceğini düşünüp dolar alanlar 1 haftada yüzde 2 zarar etti.

Türkiye’nin, ABD ve AB’nin ciddi tehditlerine rağmen S-400 sistemlerini alması piyasalarda beklenen olumsuz etkiyi yapmadı. Doların, geçen yaz olduğu gibi 7,5 seviyelerine çıkacağı dedikoduları üzerine vatandaş dolara akın etmişti. Ancak beklenen olmadı ve dolar artacağı yerde değer kaybetti. Haftaya 5,70 seviyelerinde giren dolar 5,63 seviyelerine kadar geriledi. Böylece parasını dolara yatıranlar 1 haftada yüzde 2 gibi bir kayıp yaşadı.


Döviz yerine birikimlerini hisse senetlerinde değerlendirenler ise ortalama yüzde 5’lik bir kar elde etti. Böylece borsa kendisine güvenenlerin yüzünü güldürdü. Türk halkının güvenilir limanı altın da yine yanıltmadı. Yatay bir seyir izlense de parasını altına yatıranlar 1 haftada yüzde 1’e yakın kar elde etti.

EURO DA ZARAR ETTİRDİ

Dolar gibi Euro da 1 haftalık bantta zarar ettirdi. Parasını Euro’ya yatıranların birikimi bir haftada yüzde 1,8 eridi. Bireysel emeklilik fonları ise 1 haftada yüzde 2 değerlenerek yatırımcısına kazandıran bir başka kalem oldu. ABD’nin, Türkiye’nin hamlelerine karşılık olarak F35 programını saf dışı bırakması da doları hareketlendirmemiş ve düşüş ivmesi terse dönmemişti. Piyasaların açılacağı pazartesi günü ise nasıl bir seyir izleneceği merak konusuyken yatırımcının yine temkinli davranması, borsa ve altına yönlenmesi bekleniyor.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı