adplus-dvertising

Sosyal medyadaki paylaşımlara inandı, 21 bin lira dolandırıldı

Yalova’da sosyal medyada gördüğü, ‘borsa yatırımıyla 1 saate yüksek kazanç’ vaadine inanan mağdur dolandırıcılara 21 bin lirasını kaptırdı. 10 bin takipçisi bulunan bir sosyal medya hesabını ele geçirilmesi neticesi başlayan zincirleme özellikli dolandırıcılık suçu sebebiyle Yalova’da onlarca mağdurun olduğu öğrenildi.
Takip et
Sosyal medyadaki paylaşımlara inandı, 21 bin lira dolandırıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yalova’da ismini açıklamak istemeyen mağdur, 3 senedir takip ettiği “yalovaasiklari” isimli instagram hesabında ufak bir yatırımla yüksek miktarda kazanç elde edildiğine yönelik hikaye paylaşımlarını gördü. Hikayelerde, “Forex canlı borsaya yatırım yapıyorsun sistem üstünden senin yerine dünya üstündeki borsalarda kaldıraç yapıyor bir saate kazanıyorsun. Kaybetme riski yok. Ben paramı çektim. Sizler de para kazanmak isterseniz hikayeme cevap vermeniz yeterli” gibi sözde insanların yüksek karla para kazandığına yönelik paylaşımlar yer aldı. Hikayelerde öte yandan 5 bin lira yatırarak 97 bin lira kazanıldığı yönündeki insanların teşekkür mesajları ve kazandıkları paralara dair banka dekontlarını da gören mağdur, sosyal medya hesabı ile iletişime geçti.

Dolandırıcılara ‘Size güvenebilir miyim’ şeklinde konuştu, paralarını kaptırdı

Daha sonradan emniyetten söz konusu sosyal medya hesabının dolandırıcılar tarafından ele geçirildiğini öğrenen mağdur, sayfa yöneticisi sandığı kişi ile konuşmaya başladı. Konuşmalarında kandırılma olasılığına karşı tedirgin olan mağdur ‘size güvenebilir miyim?’ diyerek sorduğu dolandırıcıların tuzağına düştü. Dolandırıcılar mağdura whatsapp numarası vererek finans uzmanı olarak tanıttıkları Uğur Bey ile görüşmelerini istedi.

Sosyal medyadaki paylaşımlara inandı, 21 bin lira dolandırıldı

Uğur A. adında bir başkasını taklit eden dolandırıcı ile konuşmaya başlayan mağdur nasıl para kazanacağına yönelik bilgi almaya başladı. Dolandırıcı, mağdura taklit ettiği kişinin elinde kimliği ile çektiği fotoğrafını göndererek güven sağladı. Dolandırıcı, mağdura 3 bin lira karşılığında 120 bin 200 TL, 4 bin TL karşılığında 150 bin TL, 5 bin TL karşılığında ise 200 bin TL kazancı 1 saat içinde sağlayacağını belirtti. Mağdur bunun üstüne kendisine verilen hesap numarasına 3 bin TL yatırdı.

Dolandırıcıların ikinci tuzağında 18 bin lirasına daha kaptırdı

Dolandırıcıların tezgahına düşen mağdura 3 bin lirayı yatırdıktan ortalama 1 saat sonra whatsapp’tan ulaşılarak 120 bin 200 lira kazandığı bildirildi. Kazancının sterlin bazında olduğu ve bunun TL’ye çevrilmesi için 18 bin TL göndermesi gerektiği bildirilen mağdura ardından bu parayı geri alacağı belirtildi. Yaşadığı vaziyetten iyice şüphelenen mağdur tekrardan sosyal medya hesabı ile iletişim kurarak 18 bin lirayı ödememek istediğini söyledi. Buradan atılan mesajda “Sen kazancını almazsan firma devlete KDV bedeli ödüyor. O yüzden firma zarara uğruyor senin dosyanı avukata aktarıyor” diye korkutulan mağdur, “Bu para bana geri gelmezse ben batarım” diye dolandırıcıların başka bir hesap numarasına 18 bin lira daha gönderdi. Dolandırıcılar mağduru ikna etmek için öte yandan sahte bir Adalet Bakanlığı’na ait olduğunu ileri sürdükleri belgeyi gönderdi.

Sosyal medyadaki paylaşımlara inandı, 21 bin lira dolandırıldı

10’larca mağdur var

Kazandığı belirtilen paraların hesabına yatmaması üstüne dolandırıldığını fark eden mağdur, soluğu Yalova Cumhuriyet Savcılığı’nda aldı. Yalova Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne ifade veren mağdur yaşadığı olayı polise bir bir anlattı. Mağdur emniyette aynı gün içinde kendisi gibi 5 kişinin daha müracaat yaptığını öğrendi. Halen paylaşım yapılan sosyal medya hesabından 10’larca kişinin dolandırıldığı ileri sürüldü. Öte yandan hızını alamayan dolandırıcılar bütün yaşananlara karşın mağdurdan 10 bin lira daha talep etti.

“Dolandırıldığımı bile bile 18 bin lirayı nasıl yatırdığımı hala anlamış değilim”

Ismini açıklamak isteyen mağdur sosyal medya hesabı sebebiyle daha çok kişinin zarar görmesini istemediğini ifade etti. 3 senedir takip ettiği hesabın Yalova alakalı devamlı paylaşımlar yaptığı ve bu sebeple de güvendiğini ifade eden mağdur, “Ben bu şekilde haberler işitince hep insanların nasıl inandığına şaşırırdım. Esasında 3 bin lirayı yatırdıktan sonra dolandırıldığımı anladım. İnsan adeta hipnoza giriyor. Dolandırıldığımı bile bile 18 bin lirayı nasıl yatırdığımı hala anlamış değilim” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.