adplus-dvertising

Sonbaharda beklenen Korana virüs salgını beklenenden erken geldi

Son günlerde bütün illerde olduğu gibi Trabzon’da da Korana virüs vakalarında artış meydana gelirken, Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, bu artışı Eylül-Ekim aylarında beklediklerini fakat artışın beklenenden erken olarak Temmuz ayında geldiğini belirtti.
Takip et
Sonbaharda beklenen Korana virüs salgını beklenenden erken geldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şu an Trabzon’da yoğun bakımlarda yatan hasta sayısının 32 olduğunu söyleyen Usta, özellikle hatırlatıcı aşı dozunu yaptırmayanların mutlaka yaptırmalarını isteyerek artan sayılar sebebiyle hastanelerde tekrar yoğun bakımlarda yer açtıklarını belirtti. Kovid vakalarının yüksek sayıda olmasına karşın hastanelere yansımasının eski ataklardaki gibi olmadığına da dikkat çeken Usta, “Ülkemizde Kovid vakalarının artış sürecini yaşıyoruz. Henüz düşeşe geçmemiş bir artış yönünde hareketimiz devam ediyor. Bu atağı biz Eylül-Ekim aylarında beklerken biraz erken olmuş oldu. Her şeye karşın Kovid vakalarının yüksek sayıda olmasına karşın hastanelere yansıması eski ataklardaki gibi olmuyor. Ama her şeye karşın gene de hastanelerimize yatan yoğun bakımlarımızda yatan daha az da olsa vefat eden hastalarımız maalesef oluyor. Rakamsal boyutlarıyla şuan yoğun bakımlarımızda 32 hastamız bulunmakta öbür temiz yoğun bakımlardan kısarak Kovid vakalarına yer açmış oluyoruz. Dolayısıyla temiz vakaların olduğu yoğun bakımlarda da zaman zaman sıkışıklıklar maalesef yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“Halkımızdan hassasiyet bekliyoruz”

Vatandaşlardan kurallara uymalarını beklediklerini kaydeden Usta, ”Halkımızdan daha önceki gibi özellikle maske mesafe temizlik kurallarında hassasiyet bekliyoruz. Bunun yanında yüksek oranda aşılı olmuş olmakla beraber hatırlatıcı dozlarını yaptırmamış olan vatandaşlarımızın da aşı ile beraber önlemini toplumsal sağlığa katkı manasında almasını bekliyoruz. Özellikle bizim aşıda hatırlatıcı dozunu yaptırmamış olanlarla alakalı özellikle 65 yaş üzeri olanlarda ciddi bir biçimde hastanelerde yatış oranında yükseklikler görüyoruz. O manada hatırlatıcı dozu da özellikle bizim de hatırlatmamız gerekiyor” diyerek konuştu.

Aşılama oranında yüzde 85’lerde olduklarını fakat son zamanlarda bu oranda bir düşüş görüldüğünü vurgulayan Usta, “Yüzde 85’lere yakın iki dozunu tamamlayan bir oranda idik. Ama sonradan üstünden 6 ay geçtikten sonra tekrar hatırlatıcı dozların yapılması gerekiyordu orada ufak bir durağan sürecimiz oldu. Bunu şuanda yeniden gündeme aldık tekrar vatandaşlarımıza hatırlattık. Son zamanlarda bayramdan sonraki süreçte bir artış yönünde hareket bir hareketimiz var. Bunun daha da hızlı daha da yüksek sayılarda olmasını bekliyoruz” dedi.

Fındık sezonuna dikkat

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, fındık sezonunun yaklaşmasıyla beraber şehir dışından gelenlerle beraber nüfusun artacağını da söyleyerek şunları belirtti:

“İlimiz o manada dış nüfustan hareketi oldukça fazla olan bir il. Şu anda bayram süresinde ardından gene fındık sezonunda devamlı bir hareket içerisindeyiz. Bu hareketin olması gayet doğal, ilimiz yaz turizminde ve dışardaki insanımızın gelme dürtüsünde olduğu bir il. Bundan ziyade bizim özellikle ne kadar kalabalık olursa olsun kalabalıkların olduğu yerlerde maske mesafe kurallarına uymalarını bekliyoruz. Kovidin kime ne yapacağını bilmiyoruz. Şu an hastanelerimizde 0-2 yaş grubunda 3 adet hastamız yoğun bakımda yatıyor. Dolayısıyla bazı şeyleri biz hangi yaşta ne olacağını bilmediğimiz bir hastalıkta tedbirli olmamız gerekiyor. Yalnızca kendimizden ibaret değil dünyamız kendi yaşlarımız olduğu gibi nüfusun yaşlı olan bir kesimi de var. Mikrobu onlara getirip virüsü bulaştırma ihtimalimiz de yüksek. Dolayısıyla kendimize bir şey olmaması etrafımızdakilere bir şey olmayacağı manasına gelmediği için topyekûn dikkat gerekiyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.