Son Dakika! “Türkiye 2050’de 10. en büyük ekonomi olabilir”

Bloomberg Economics, dünyanın ekonomi geleceğine dair bir analizde bulundu. Ekonominin ağırlık merkezinin batıdan doğuya kayacağı belirtilen analize göre, Türkiye’nin 2050 yılında en büyük ekonomiler arasında 10. sırada yer alması bekleniyor.

“Türkiye, 2050 yılında en büyük ekonomiler arasında 10. sırada yer alabilir.” Dikkat çeken bu tespit, Bloomberg Economics analizine ait.

Bloomberg ekonomistleri Tom Orlık ve Bjorn Van Roye’un analizlerine göre Çin, 2035 yılında ABD’yi tahtından ederek dünyadaki en büyük ekonomik ve hatta siyasi güç olacak. Ekonomistlerin 39 ülkeden topladıkları verilerle yaptıkları çalışmaya göre, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana devam eden istikrara döneminin sonuna gelindi. Ekonominin ağırlık merkezinin batıdan doğuya, yani gelişmiş piyasalardan gelişen piyasalara kaydığı düşünülüyor. Analize göre dünya nüfusunun yarısına sahip olan Asya’nın ekonomik büyüklüğü 2020 yılında dünya ekonomisinin yüzde 35’ini oluştururken bu oran 2050’de dünya ekonomisinin yarısına ulaşacak. Ekonomistler, Türkiye ekonomisinin de 2050 yılında en büyük 10. ekonomi olmasını öngörüyor.

Devletlerin gelecek yıllarda ekonomide daha büyük bir rol oynayacağı belirtilen analizde, serbest olmayan ekonomilerin payının 2050 yılında yüzde 43’e yükseleceği tahmin ediliyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı