adplus-dvertising

Son Dakika : Rusya’dan Karabağ çağrısı

Dünya, Azerbaycan Ermenistan sınırında yaşanan çatışmaları yakından takip ediyor. Birçok ülke ve liderden çatışmalara yönelik açıklamalar geldi hepsinin de mesajı ortak; çatışmaların durması ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesi.
Takip et
Son Dakika : Rusya’dan Karabağ çağrısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyanın Azerbaycan ve Ermenistan sınır hattında yaşanan sıcak çatışmalara tepkisi ortak. Dünya liderleri ve uluslararası kuruluşlar, çatışmaların bir an önce durdurulması ve masaya oturulması çağrısında buluştu.

Rusya meclisinin alt kanadı Duma, çatışmalarla ilgili bir bildiri yayımladı.
O bildiride taraflara, müzakerelere dönme çağrısı yapıldı. Arabuluculuğa hazır oldukları ifade edildi. Kremlin sarayı ise çatışmaların durması çağrısını bir kez daha yineledi.

Yunanistan ziyaretinde konuşan Amerika Birleşik Devletleri dışişleri bakanı Mıke Pompeo’nun da gündeminde dağlık Karabağ’da yaşananlar vardı. Pompeo da diyalog çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonıo Guterres, Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle video konferans yoluyla görüştü. İki lidere de itidal çağrısı yapan Guterres, çatışmaların derhal sonlandırılmasını istedi.

İran hükümet sözcülüğü, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün tanınması çağrısı yaptı. Sorunun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiği, İran, Türkiye ve Rusya’nın BM kararlarının uygulanması için iki ülkeye yardımcı olabileceğini kaydetti. “İran, uluslararası hukuk ve BM kararları çerçevesinde meşru hakkı defalarca vurgulamıştır” ifadesi kullanıldı.

Bir açıklama da Fransa’dan geldi. Fransa, dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmaları durdurmak ve sorunu çözmek için önümüzdeki günlerde Minsk grubu bünyesinde bir girişim başlatacağını duyurdu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.