Son Dakika! Rus heyetle görüşmeler tamamlandı

Karabağ ve Suriye konusunu konuşmak üzere Ankara’ya gelen heyet ikinci gün görüşmelerini tamamladı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan görüşmelere önümüzdeki günlerde devam edileceği açıklaması geldi. Rus heyet nihai talimat için Moskova’ya hareket etti.

Türkiye ve Rusya, Karabağ ile Suriye konusunu masaya yatırdı. Rusya’dan Karabağ ve Suriye konusunu konuşmak üzere Ankara’ya 20 kişilik iki heyet geldi. Heyet ilk olarak Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmeler gerçekleştirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin’in Özel Temsilcisi Lavrentiyev ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal çalışma yemeğinde bir araya geldi. Ardından heyetin durağı teknik görüşmelerin gerçekleştirileceği Milli Savunma Bakanlığı oldu. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, askeri üst düzey heyetlerin yapacağı Karabağ gündemli toplantılarda anlaşma kapsamında taktik ve teknik olarak kimi nerede duracağı, kaç kişi olacağı, hangi faaliyetleri yürüteceği gibi konuları masaya yatırıldı.

Rus heyet ile Karabağ konusunda yapılan görüşmelerde kurulacak ateşkes izleme merkezi ve ortak barış gücü konularına odaklanıldı. Türkiye gözlem merkezinin Karabağ’da olmasını isterken, Rusya ateşkes izleme merkezi Karabağ dışındaki Azerbaycan topraklarında olacak duruşunda. Türkiye “Rusya hangi şartlarla oradaysa biz de o şartlarla oradayız” derken, Rusya ise “Türkiye ortak barış gücünde yer almayacak” diyor. Taraflar bu konudaki istişarelerin ardından nihai karar için başkentlere danışacak.

Heyetlerden birininse gündemi Suriye. Bu heyetle yapılan görüşmelerde, İdlib özelinde ve Suriye genelinde Türk-Rus koordinasyonuna ilişkin son durum da ele alındı. Suriye konusunda yapılacak görüşmelerde masadaki konular İdlib’deki son durum, İdlib mutabakatı sonrası teröristler ile radikallerin ayrıştırılması ve Türk gözlem noktalarının durumu. En son Rusya, Türkiye’ye yakın Feylak El-Şam grubuna hava saldırısı yapmış, düzinelerce muhalif hayatını kaybetmişti. Erdoğan saldırı sonrası “Rusya’nın adımları barışa hizmet etmiyor” açıklaması yapmıştı.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı