Son dakika… Putin’den Ermenistan’a uyarı

Dağlık Karabağ konusunu ülkesinin devlet televizyonuna değerlendiren Rusya Devlet Başkanı Putin, Ermenistan’ın ateşkes anlaşmasını reddetmesinin intihar olacağını söyledi. Karabağ ile ilgili Türkiye ilişkilerini de yorumladı, “Diplomasinin amacı uzlaşıya varmaktır. Bu da ancak saygı çerçevesinde mümkün” dedi.

Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan Karabağ operasyonu, ateşkes anlaşmasıyla son bulmuştu. Hezimete uğrayan Ermenistan’a Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den uyarı geldi. Rossiya devlet televizyonuna konuşan Rus lider, “Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’a ilişkin anlaşmayı reddetmesi ‘intihar’ olur” dedi.

Rus lider, Dağlık Karabağ’da Türkiye’nin rolü ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. “Türkiye’yi uluslararası hukukun ihlal edilmesi konusunda suçlamak zor” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile etkileşim içinde işbirliği yaptıklarını da söyleyen Putin, Karabağ’da kurulacak kontrol merkezi hakkındaysa “Bu merkez kesinlikle Azerbaycan’ın topraklarında konuşlandırılacak. Azerbaycan, yer konusunda karar verme hakkına sahip” dedi.

Putin, Türkiye ile Rusya’nın farklı konularda farklı pozisyonlara sahip olabileceğini de belirtti. Ancak diplomasinin önemine de vurgu yaptı. “Diplomasi sanatının amacı uzlaşmaya varmaktır. Uzlaşıya da saygı temelinde varılabiliyor” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı