Son dakika: Meteoroloji fırtına uyarası yaptı!

Meteoroloji bölge müdürlüklerinden yapılan açıklamalara göre Akdeniz’de ve İç Anadolu bölgesinde yarın fırtına, Adana ve Kahramanmaraş’ta ise güçlü yağış bekleniyor.
Takip et
Son dakika: Meteoroloji fırtına uyarası yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün son değerlendirmelerine göre, ​​​​​​​Akdeniz’de yarın ilk saatlerden itibaren batı ve güneybatı yönlerden 6 ila 8 gücünde (50-75 km/sa) fırtına tahmin ediliyor. Fırtına’nın perşembe günü akşam saatlerinde etkisini kaybedeceği düşünülüyor.

Öte Yandan, sabah saatlerinden itibaren Adana’nın kuzey (Kozan, Aladağ, Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli) ile Kahramanmaraş’ın batı (Afşin, Göksun, Andırın) ilçelerinde görülecek olan sağanağın güçlü (21-50 kg/m2) olması bekleniyor.

Bunun yanı sıra 1000 metre üstü rakımlı yerlerde karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar (20 santimetre üstü) biçiminde olması tahmin edildiğinden su baskını, sel, çatı uçması, ağaç yahut direk devrilmesi, buzlanma, don olayı, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi, ulaşımda aksamalar gibi muhtemel olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

100 KİLOMETREYE KADAR ÇIKMASININ BEKLENİYOR

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yarın sabah saatlerinden itibaren Kastamonu’da güney ve güney batı yönlerinde, saatte 80 kilometre hızla güçlü fırtınanın olacağı, yer yer kısa zamanlı tam fırtınanın hızının ise saatte 100 kilometreye kadar çıkmasının beklendiği kaydedildi.

KIRŞEHİR, KAYSERİ VE NEVŞEHİR İÇİN UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 7. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yarın 09.00-21.00 saatleri arasında güneyli yönlerden güçlü rüzgar ve yer yer fırtına beklendiği ifade edildi.

ERZURUM, ERZİNCAN, KARS, AĞRI VE ARDAHAN İÇİN FIRTINA UYARISI

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, yarın sabah saatlerinden itibaren Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı ve Ardahan’da beklenen güçlü rüzgarın güney ve güneybatı yönlerinden eseceği söylendi.

Açıklamada, rüzgarın bu illerde hızı 60-80 kilometreyi bulacağı kaydedildi. Rüzgarın kısa zamanlı de olsa zaman zaman saatte 100 kilometre hıza ulaşarak fırtına biçiminde esmesinin beklendiğine işaret edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.