adplus-dvertising

Son Dakika Haberleri: Lukaşenko gizlice yemin etti

Belarus’u 26 yıldır yöneten devlet başkanı Lukaşenko, Ağustos’taki seçimlerle, görevde bir dönemi daha garantilemişti. Ülkede o günden beri seçimlere hile karıştırtıldığı iddiasıyla protestolar dinmedi. Şimdi de Almanya ve Polonya, Lukaşenko’nun liderliğini tanımadığını açıkladı.
Takip et
Son Dakika Haberleri: Lukaşenko gizlice yemin etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Başkent Minsk’te eylemler sürerken, Lukaşenko, istifa çağrılarına kulak tıkadı. Belarus’u bir dönem daha yönetmek için, gizli bir törenle yemin etti. Başkent Mnsk’teki Bağımsızlık Sarayı’nda yapılan etkinliğe devlet görevlileri ve resmi basın mensupları katıldı. Ancak tören ne devlet televizyonundan ne da radyodan yayınlandı. Seçimlere hile karıştığını iddia eden muhalefet, sivil itaatsizlik çağrısı yaptı.

Gizli tören dışarıdan da tepki aldı. Almanya, Lukaşenko’yu Belarus devlet başkanı olarak tanımadığını duyurdu. Berlin hükümetinin sözcüsü Steffen Seibert, törenin halk önünde gerçekleştirilmemesi, çok şey anlatıyor dedi.

Bu açıklamayı Polonya da destekledi. Ülkenin dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, ”demokratik olmayan bir seçimle seçilen bir başkan, ister gizlice ister aleni bir şekilde yemin etsin meşru kabul edilemez” denildi.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan seçimlerde, Lukaşenko’nun oyların yüzde 80’ini alarak kazandığı açıklanmıştı. Muhalefet ise seçimlere usulsüzlük karıştığı gerekçesiyle sonuçları kabul etmemiş, 1994’ten beri ülkeyi yöneten liderin istifasını istemişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.