Son Dakika Haberi! Koronavirüsü etkisiz hale getirmeyi başardılar

Amerikalı bilim insanları, koronavirüsü etkisiz hale getiren bir molekül keşfettiklerini duyurdu. Sıradan antikorlardan 10 kat daha küçük olan molekülün, koronavirüs salgınına karşı etkili olabileceği açıklandı.

Amerika’daki Pittsburgh Üniversitesi, koronavirüsü etkisiz hale getirebilen bir molekül keşfettiğini açıkladı. Üniversiteside çalışan sağlık uzmanları, sıradan antikorlardan 10 kat daha küçük olan molekülü izole etti. İzole molekül kullanılarak “AB8” isimli bir ilaç üretildi. İlaç fare ve hemstırlar üzerinde denendi. Üniversite uzmanlarına göre, ilacın uygulandığı hayvanlarda koronavirüs oranları 10 kata kadar düştü.

Uzmanlar, “en küçük antikor” adını verdikleri molekülün, koronavirüse karşı bir tedavi geliştirmek için kullanılabileceğini açıkladı. Molekülün insan hücrelerine tutunmadığını belirten uzmanlara göre, bu sayede ilaç insanlar üzerinde yan etki göstermeyecek. Koronavirüsü etkisiz hale getirebilen molekül sayesinde, bulaşma oranları da düşürülebilecek.

Uzmanlar antikor tedavilerinin aksine, molekül tedavisinin damar yolundan verilmek zorunda olmadığına dikkat çekti. Molekülün antikorlara kıyasla daha küçük olmasından dolayı, deri üzerinden ya da hava yoluyla da verilebileceğini duyurdu. Bunun için ilaç ağız spreyi ya da deriye yapıştırılacak bir bant kullanılabilecek.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı