Son dakika haberi: Atina Türkiye sınıra çit örüyor

Yunanistan, Türkiye ile göçmen krizini yeniden gündeme getirecek bir adım attı. Türkiye ile kuzeydoğu sınırına 27 kilometre uzunluğunda yeni bir çit inşa etmeye başladı.

Atina yönetimi Türkiye sınırına çit örüyor. Türkiye-Yunanistan arasında yaşanan göçmen krizinden aylar sonra Atina yönetimi, Türkiye ile kuzeydoğu sınırına 27 kilometre uzunluğunda yeni bir çit inşa etmeye başladı. Yunanistan bu adımı, Avrupa Birliği ülkelerine geçmeye çalışan göçmenleri engellemek için attığını söyledi. Gerginliğin tekrarını önlemeyi amaçladığını savundu.

Uzunluğu 27 kilometre olacak çit projesi için toplam 62,9 milyon euro bütçe ayrıldı. Projeye dört inşaat firması dahil oldu. Çit boyunca Yunan ordusu tarafından kullanılmak üzere sekiz gözlem noktası inşa edilmesi planlanıyor. Türkiye ve Yunanistan’ın kuzeydoğu sınırında 3.5 metrelik bir çit vardı. O çit de 4,3 metre yüksekliğinde çelik korkuluk ile güçlendirilecek. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in çalışmaları incelemek için hafta sonu Evros’u ziyaret etmesi bekleniyor.

Türkiye’nin geçtiğimiz mart ayında ülkeden ayrılmak isteyen mültecileri engellemeyeceğini açıklaması üzerine göçmenler, Yunanistan sınırına akın etmişti. Yunan polisinin göçmenlere insanlık dışı müdahalesi tepki toplamıştı.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı