adplus-dvertising

Son Dakika Haberi: ABD’den Rusya’nın ilhak hamlesine çok sert cevap

Geçtiğimiz günlerde Rusya'nın Ukrayna'da işgal ettiği toprakları ilhak etme kararı alması ABD'yi kızdırdı. ABD'li yetkililer başta Rus Merkez Bankası Başkanı dahil pek çok kişi hakkında yaptırım kararı aldı.
Takip et
Son Dakika Haberi: ABD’den Rusya’nın ilhak hamlesine çok sert cevap
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusunun Ukrayna’da ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını tanıyan kararnameleri imzalamasının sonrasında gerçekleştirilen törende Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’nın ilhakını resmen açıkladı. Putin, “Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya bizim halkımızdır” şeklinde konuştu.

ABD’DEN YAPTIRIM KARARI

Son dakika haberi… Bu gelişmen sonrası ABD’den ilk hamle geldi. Washington yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’nın bazı bölgelerindeki “ilhak” kararını kınayarak Rus Merkez Bankası Başkanı dahil yüzlerce Rus şahıs ve kuruluşa yaptırım kararı aldı.

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Rusya’nın bugün egemen Ukrayna topraklarını hileli bir biçimde ilhak etme girişimini kınıyor.” ifadesini kullandı.

Son Dakika Haberi: ABD’den Rusya’nın ilhak hamlesine çok sert cevap

“BM SÖZLEŞMESİNİ AYAKLAR ALTINDA EZDİ”

Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesini “ayaklar altında ezdiğini” söyleyen Biden, “Şüphesiz ki bu eylemlerin hiçbir meşruluğu yoktur.” ifadesini kullandı.

Biden, ABD’nin her zaman Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı duyacağının ve Ukrayna’ya yardımları sürdüreceğinin altını çizerek, “Bugünkü sahte ilhak iddialarına karşılık olarak, ABD ortak ve müttefikleriyle ortaklaşa yeni yaptırımlar açıklıyor. Bu yaptırımlar, Ukrayna topraklarının gayrimeşru yollarla statüsünün değiştirilmesine yönelik çabalara siyasi ya da ekonomik destek veren, Rusya’nın içinde ya da dışındaki kişi ve kuruluşlara yöneliktir.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’ya ek 12 milyar dolar savunma yardımı öngören kanunun Kongreden geçerek imzasına gelmesini sabırsızlıkla beklediğini söyleyen Biden, “Uluslararası toplumun bütün mensuplarını, Rusya’nın gayrimeşru ilhak çabalarını reddetmeye ve sonuna kadar Ukrayna halkının yanında olmaya davet ediyorum.” çağrısında bulundu.

ABD’nin açıkladığı yaptırımlar listesinde, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina da dahil yüzlerce kişi ve kuruluş yer alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.