adplus-dvertising

Son Dakika! BM oturumunda ABD-Çin kavgası

BM Güvenlik Konseyi’nde koronavirüs salgını ve sonrasındaki iyileşme süreci görüşüldü. Oturuma Amerika ve Çin temsilcileri arasındaki kavga damga vurdu.
Takip et
Son Dakika! BM oturumunda ABD-Çin kavgası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Çin ve Rusya Dışişleri bakanlarının ülkesine yönelik eleştirilerine, “Bu konseyden utanıyorum. Önümüzdeki kritik meseleler yerine siyasi kin gütmeye odaklanan konsey üyelerine yazıklar olsun” sözleriyle yanıt verdi.

BM Güvenlik Konseyi’ndeki koronavirüs oturumu, ABD ve Çin arasındaki virüs kavgasına sahne oldu. Salgın süreci ve sonrası iyileşme döneminin ele alındığı oturumda, ABD’nin temsilcisi Craft, salgından Çin’i sorumlu tuttu.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Cang Cün de Craft’a yanıt vermekte gecikmedi. Cün ABD’yi ”siyasi virüs ve bilgi kirliliği yaymak, çatışma ve bölünme yaratmak”la suçladı. Cün, dünyada en fazla ölüm ve vakanın görüldüğü Amerika’nın salgınla başa çıkamadığını söyledi. ABD hatayı kendinde aramalı mesajı verdi. “Koronavirüsle başa çıkamamasının tamamen kendi hatası olduğunu anlaması gerek. Dünyada en gelişmiş tıbbı teknolojilere sahipken neden en fazla vaka ve en fazla ölüm ABD’de. Başkalarını suçlamadan önce belki de ABD’li siyasetçiler bu sorulara dürüstçe cevap vermeli. Artık uyanın” dedi.

BM Genel sekreteri Antonio Guterres ise tansiyonu düşürmeye çalıştı, birlik-beraberlik mesajları verdi. “Dünya iklim değişikliği başta olmak üzere daha büyük felaketlere aynı ayrılık ve kargaşayla yaklaşırsa en kötüsünün yaşanacağından korkuyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.