Son dakika: Biden dönemi resmen böyle başladı

Son dakika… Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım seçiminin galibi demokratların adayı Joe Bıden, başkanlık görevini devraldı. Yemin eden Biden, kongre binasında başkanlık belgelerini imzaladı. Daha sonra Meçhul Asker Anıtı’na çelenk bıraktı ve ardından da Beyaz Saray’a geçti.
Takip et
Son dakika: Biden dönemi resmen böyle başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’NİN 46. BAŞKANI YEMİN ETTİ

Amerika Birleşik Devletleri’nde Trump dönemi kapandı, Biden dönemi resmen başladı. Biden, yemin töreninin ardından kongredeki başkanlık ofisine geçti. Burada göreve başlama bildirisini ve kabinesinde görev almasını önerdiği isimlerin listesini imzaladı.

JOE BIDEN MEÇHUL ASKER ANITI’NA ÇELENK BIRAKTI

ABD’nin 46. başkanının bir sonraki adresi, Meçhul Asker Anıtı oldu. Başkanlık konvoyu ile kongreden ayrılan Biden ve yardımcısı Harris, Arlington Ulusal Mezarlığı’na geçti. Meçhul asker anıtına çelenk bıraktı. Biden’a burada eski başkanlar George W. Bush, Bill Clinton ve Barack Obama da eşlik etti. Mezarlıktan ayrılan Joe Biden, konvoyla yeni adresi Beyaz Saray’a geçti. Beyaz Saray önünde aracından inen ABD’nin en yaşlı başkanı, ailesi ile yürüdü, kendisini bekleyenleri selamladı.

BIDEN: HARİKA BİR HİS

Biden burada bir muhabirle de kısa süre sohbet etti. Muhabir yeni başkanın yorulup yorulmadığını merak etmişti. “3 saat oldu. Sayın Başkan nasıl hissediyorsunuz?” diye sordu. Biden “Harika bir his” yanıtını verdi.

KAMALA HARRIS BEYAZ SARAY’A GİTTİ

Biden’ın ardından Beyaz Saray’a ABD’nin ilk kadın, siyah ve Asya kökenli başkan yardımcısı Kamala Harris geldi. Aracından indikten sonra Harris de ailesiyle birlikte kendisini bekleyenleri selamladı. Daha sonra eşiyle Beyaz Saray’ın kapısında el sallayarak içeri girdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.