Son dakika… Bakan Akar’dan Doğu Akdeniz gerilimi ile ilgili flaş açıklamalar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamasında; “Adalar anlaşmalara aykırı olarak silahlandırdı, Meis Adası’nın silahtan arındırılması lazım” ifadelerine yer verdi.

Bakan Akar’ın açıklamalarından satır başları;

“Burada Yunanlı komşularımız, anlaşmaları bir tarafa bırakıp, adaları çok ciddi bir şekilde deniz yetki alanları konusunda ısrar ediyorlar. Bu konudaki çalışmalar yapılmakta, tezler konuşulmakta. Bu adanın diğer 23 ada gibi silahtan arındırılması lazım. Bu daha önceki bütün anlaşmalarda silahtan arındırılmış olması lazım. 18 ada Yunanlı komşularımız tarafından anlaşmalara aykırı bir şekilde silahlandırılmış, asker konuşlandırılmış. Bunlar gerginliği tırmandırmak, anlayışı tahrip etmekte. Gerginliği artırıcı, provokatif davranışların bir kenara bırakılması lazım.

Biz diyalogtan yanayız, biz gerçekten burada sorunlarımızın barışçıl yöntemlerle çözüme kavuşmasını arzu ediyoruz. Burada biz bunları söylerken diğer taraftan maalesef Yunanlı komşularımız adaları silahlandırıyorlar, bu çerçevede bunların gördüğünüz gibi elimizi uzatsak tutacağımız adaya sanki kutlama yapar gibi hep buralara ziyarete geliniyor bunlar bir provokatif, kışkırtıcılık olarak görüyoruz.

Silahlanma yarışı başladı, Fransa Yunanistan’ı kışkırtıyor.

Gerginliğin kimseye yararı yok, özellikle Yunanistan’a yararı yok. Özellikle Macron’un öncülüğünde bir provokatif yaklaşım var her seferinde bir şekilde Yunanistan yönlendirilmekte silahlanmaya teşvik edilmekte bir takım planlı plansız tatbikatlara sevk edilmekte.

Yunanistan konuyla alakası olmayan diğer devletlerle diğer kuvvetlerle tatbikat yaparak buradaki huzura zarar vermektedir.

Fransa’nın yaptıklarının ticari bir maksadı olduğu kesin, Yunanistan’ı silahlandırarak kendi ekonomisine katkı sağlayacak ama ondan daha önemli bir husus var Sayın Macron liderliğinde yapılan çalışmalardan herhangi bir sonuç elde edilemediği, Macron’un politikalarının iflas ettiği ortada. Bunun da en somut örnekleri yıllarca YPG’yi PKK’yı desteklediler daha sonra Libya’da Hafter’i desteklediler ama Fransız kamuoyunda kaybettiler. Bu hatalarını örtbas etmeye çalışıyorlar bu konuda bizim temennimiz Yunanlı komşularımızın Fransızlar tarafından bu girişimlere kapılmaması bunlara evet dememesi ve gerçeği görmesi. Yunanistan halkının bunu görmesi lazım ve Macron’un kendini kurtarma operasyonuna meze olmaması lazım.

40 bin kilometrelik bir alan Meis Adası’ndan dolayı Yunanistan’a veriliyor bizim bunu kabul etmemize imkan yok. Herkesi aklı selime davet ediyoruz. O zaman problem çözülmez. Biz hiçbir zaman haklarımızı çiğnetmeyeceğimizi her zaman söyledik.

Oruç Reis planlı faaliyeti nedeniyle döndü. Oruç Reis’in geri dönüşü ile ilgili herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Bu gerekli planlar çerçevesinde yapılan bir faaliyettir. Herhangi bir şekilde bizim oradaki haklarımızdan vazgeçmemiş söz konusu değildir.”

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı