Son 20 Yılın En Şiddetli Deprem Aktivitesi: Temkinli Olun

Kandilli Rasathanesi'nden İstanbul depremi ile ilgili yapılan açıklamada, son 20 yıldır buna benzer bir deprem aktivitesinin olmadığı bildirildi.

Silivri açıklarında olan 5,8’lik depremin sonrasında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nden açıklama yapıldı. Depremin Silivri’nin yaklaşık 20 kilometre açıklarında ve 13 kilometre derinlikte olduğu kaydedildi. Açıklamada, bölgede son 20 senede buna benzer bir hareketlilik olmadığı bildirildi.

“SON 20 YILDIR BÖYLESİ OLMAMIŞTI”

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Fatih Doğru, “4,7’lik depremden beri alışılagelmiş ana şok – artçı şok ilişkisine bağlı bir düşüş olmadı. Orta seviyede süren depremler ardından böyle bir şey yaşadık. İkinci nokta, son 20 senedir bölgede buna benzer bir deprem aktivitesi olmamıştı. Bu bakımdan temkinli olmamız lazım” dedi.

“İLETİŞİM VE TRAFİKTE SIKINTILAR VAR”

Kandilli Rasathanesi Bölgesel Deprem ve Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat ise “Bölgesel esasen bu deprem, bu coğrafyada kıyısı olan Tekirdağ ve İstanbul için önemli bir test oldu. Bu testte ne derece başarılı olduğumuzu sizlerin de takdir edeceğinizi ümit ediyoruz. Kısmen de olsa yapısal hasarlı binalar var. Bazı mühendislik yapılarda sıkıntılar var. İletişimde problemler oldu ve trafikte problemler oldu. Bu sebeple gelecek muhtemel büyük deprem için de bize test oldu. Bunu söyleyebiliriz” biçiminde konuştu.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı