adplus-dvertising

SOMA’da maden işçisi tekmeleyen Yusuf Yerkel’in atamasına tepki!

SOMA’da 301 madencinin yaşamını yitirdi maden kazası ardından işçi tekmeleyen Yusuf Yerkel’in 6000 euro aylık ücretle (ortalama 92 bin TL) Almanya’ya Ticari Ateşe olarak atanmasına tepkiler sürüyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı ve MÜSİAD’dan arka arkaya açıklamalar yapıldı.
Takip et
SOMA’da maden işçisi tekmeleyen Yusuf Yerkel’in atamasına tepki!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2014 senesinde Türkiye’de meydana gelen ve 301 kişinin öldüğü Soma maden faciası ardından eylem yapan madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyerek tepki toplayan dönemin başbakanı Erdoğan’ın özel kalem müdürü yardımcısı Yusuf Yerkel’in Almanya’ya aylık 6000 euro maaşla atanmasına tepkiler büyüyor.

SOMA’da maden işçisi tekmeleyen Yusuf Yerkel’in atamasına tepki!

Finans ve ticaret eğitimi olmamasına karşın Frankfurt Başkonsolosluğu’na “Ticaret Ataşesi” olarak atanan Yerkel’e tepkiler artarken, bazı Türk kuruluşları ve iş insanları örgütleri harekete geçti. Almanya Dışişleri Bakanlığı da konuyla alakalı bir açıklama yaptı.

‘Bu şahısla alakalı hiç bir şeyi teyit etmiyoruz’

Sözcü’nün haberine göre, Alman Dışişleri Bakanlığı, bu konuyla alakalı gelen bir soruya, “Bu şahısla alakalı hiç bir şeyi teyit etmiyoruz” diye, bir yalanlama ya da bir doğrulama yapılmayacağını vurguladı. Bir manada, konunun Türkiye’nin problemi olduğu mesajı verildi.

MÜSİAD da mı Yerkel’in atanmasına karşı?

MÜSİAD da, konuyu Salı akşamki toplantıda tartıştı. Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer ile Ankara’ya çağrılan Ticaret Ataşesi Tansu Günendi’nin katıldığı toplantıda, iş insanları Yusuf Yerkel’in atanmasının problem oluşturacağını vurguladı. Toplantıda 25’e yakın davetli hazır bulundu.

MÜSİAD: Mektup yazalım

Bazı MÜSİAD yetkilileri, “Bu atama, bize Almanya’da zarar verecek. İşlerimizi olumsuz etkileyecek. Ankara’ya bir mektup yazıp bu vaziyeti bildirelim. Bu atama kararı geri alınmalı” derken, bu görüş benimsendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.