adplus-dvertising

Soma şehitlerinin acıları ilk günkü gibi taze

Manisa’nın Soma ilçesine 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan Eynez’deki kömür madeni kazasında yaşamını yitiren 301 işçi facianın 8. senesinde anılıyor. Maden şehitlerinin yakınları şehit mezarlarını ziyaret ederken acılarının ilk günkü gibi taze olduğunu söyledi.
Takip et
Soma şehitlerinin acıları ilk günkü gibi taze
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan ve Türkiye tarihinin en büyük maden kazası olan facianın 8. senesinde maden şehitleri mezarları başında anılıyor. Faciada 5 gün süren kurtarma çalışmaları sonrası 301 madenci toprak altından çıkarırken yakınları aradan geçen 8 seneye karşın acılarını unutmadı.

Soma şehitlerinin acıları ilk günkü gibi taze

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Soma Maden şehitliğinde yatan ve başka kentlerde defnedilen madenciler için yaptırılan anıt mezarlar gerek yakınları gerekse vatandaşlar tarafından ziyaret ediliyor.

Soma şehitlerinin acıları ilk günkü gibi taze

“Acımıza acı katlandı”

Kendisi de bir maden işçisi olan ve geçirdiği kaza sonrası çalışamaz hale gelen İdris Sarıkaya faciada 180 arkadaşını kaybettiğini anlattı. Sarıkaya, “Soma 301 şehitliğindeyiz. Bugün 8. sene dönümde buradayız. Acımız gene aynı gözyaşımız gene aynı her zaman aynı kalacak. Bizzat bu acıyı bire bir yaşayan biri olarak acımız gene aynı her zaman aynı kalacak. Buradaki 301 kişiden 180’i çayın çorbasını içtiğim ekmeği bölüştüğüm arkadaşımdı. Bu kazayı duyduğumda Savaştepe’den nasıl geldiğimi bilmiyorum. Kimi 3 kimi 5 diyordu. Geldiğimizde 150 olmuştu. Acımıza acı katlandı ve 301 kişi madenden çıkarıldı. 301 şehitle bu iş sonlandı. Bu kazaların artık ne Soma’da ne ülkemizde ne de dünyanın başka bir yerinde yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Soma şehitlerinin acıları ilk günkü gibi taze

“Senelerin acısı içimizde kanayan bir yara”

Maden kazasında abisi Mustafa Kaya’yı kaybeden ve kendisi de yaralı olarak kurtarılan Hüseyin Koç ise abisinin anısına yaşatmak için oğluna Mustafa Kaya adını vermiş.

Soma şehitlerinin acıları ilk günkü gibi taze

Abisinin mezarını Mersin’e defnettikleri şehitlikte ise anıt mezarın olduğunu kaydeden ve facianın olduğu günü anlatan Koç, “Ben de madende çalışıyorum. Patlamada yaralı olarak kurtuldum. Abim Mustafa’yı kaybettim. Burada yatan arkadaşlarımızla yemişliğimiz içmişliğimiz var. Acılarımız her günkü gibi taze aynı değişen bir şey yok. Her hafta geliyoruz. Halen çalışıyorum korkarak ama yapacak bir şey yok. Senelerin acısı içimizde kanayan bir yara. Oğlum oldu ve ismini abimin ismini koydum o da Mustafa Kaya. İçimizde bir uhdeydi. Oğlumuz olursa ismi Mustafa Kaya olacak demiştim. Cenabı Allah bir oğlan nasip etti ve adını Mustafa Kaya koyduk” şeklinde konuştu.

Sadık Cangel – Önder Aydın – Yılmaz Sarıpınar

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.