Sokağa çıkma yasağı saat kaçta bitiyor? 20 Haziran

Türkiye'de 6 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması an itibarıyla başladı. 09.00'da başlayan kısıtlama saat 15.00'te sona erecek. LGS'ye girecek öğrencilerin kalabalıklardan uzak, güvenli ve kolay biçimde okullarına ulaşması için sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına gidilmişti.

Korona virüse karşı alınan önlemler kapsamında, bugün düzenlenen Liselere Giriş Sınavı (LGS) için kısmi sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmişti.

Türkiye’nin 81 ilinde sokağa çıkma yasağı saatlerin 09.00’u göstermesi ile başladı. Yasak saat 15.00’e kadar sürecek. Yasağa uymayanlara idari para cezası uygulanacak. LGS’ye girecek öğrencilerin kalabalıklardan uzak, güvenli ve kolay biçimde okullarına ulaşması için sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına gidilmişti.

KURALA UYMAYANA İDARİ PARA CEZASI

Sokağa çıkma kısıtlaması 81 ilin hepsinde eş zamanlı olarak başlarken, görevliler bölgelerde kurallara uymayanlara idari para cezası kesecek. Yasak süresince temel ihtiyaçların giderilmesi için fırın ve market gibi yerler açık olacak.

Sokağa çıkma yasağı saat kaçta bitiyor? 20 Haziran

KİMLER MUAF?

Gerek LGS gerekse YKS’ye girecek adayların sınav binasına ulaşımlarının toplu taşıma ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, özel araçlarla gelinmesi halinde ise araç şoförü ile beraber bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak. LGS ve YKS sınavlarının yapılacağı günlerde başta sınava girecek adaylar ve yakınları ile sınav görevlilerinin şehir içi toplu ulaşımlarında herhangi bir aksama olmaması için belediyelerce lüzumlu önlemler alınacak ve ihtiyaca göre sefer sayıları artırılacak. Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından (uçak, otobüs, tren, vapur, feribot vs.) biletleme yapmış olanlar sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

Sokağa çıkma yasağı saat kaçta bitiyor? 20 Haziran

AÇIK OLACAK İŞYERİ, İŞLETME VE KURUMLAR

Genelgeye göre; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak gün ve saatlerde; ekmek imalatının yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin yalnızca ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlı imalatının yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak. Vatandaşlar, ikametlerine en yakın fırın, unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ile tatlıcılara gidip gelebilecek. İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan imalatı, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, mecburi kamu hizmetlerinin sürdürülmesini sağlayacak kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler, tespit edilecek akaryakıt istasyonları, lastik tamircisi, doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler, oteller ve konaklama yerleri, gıda, temizlik ve ilaç gibi sektörlere ambalaj sağlayan imalat tesisleri açık olacak.

Sokağa çıkma yasağı saat kaçta bitiyor? 20 Haziran

LGS’YE GİRECEK OLAN ÖĞRENCİLER OKUL ÖNLERİNDE YOĞUNLUK OLUŞTURDU

Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınava girecek olan öğrenciler, okullarına gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanırken Cevizlibağ metrobüs, tramvay ve otobüs duraklarında hareketlilik meydana geldi. Erkenden okul önlerine gelen öğrenciler aileleri ile beraber sınava gireceği saati bekledi.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı