Sokağa çıkamayan çocuklara D vitamini için balkon tavsiyesi!

Uzmanlar yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan çocukların D vitaminine ihtiyaç duyduğunu belirtiyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan çocukların daha az güneşe maruz kaldıkları için daha az D vitamini ürettiklerini söyleyerek, “Oysa D vitamini en fazla sentezleyebileceğimiz yaz günlerindeyiz. Bu sebeple her gün çocukları mutlaka belli aralıklarla güneşe çıkarmak gerekiyor. Bunun için balkonlarımız varsa onları kullanacağız ya da camı açıp çocuklarımızın güneş ışığı almalarını sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

Çocuk sağlığı, immünoloji ve alerji alanında çalışan Akpınarlı, mayıs ayıyla beraber güneşin yüzünü göstermeye başladığını belirtti.

D vitaminin tek kaynağının güneş olduğunu vurgulayan Akpınarlı, Çin’de başlayan ve bütün dünyaya yayılan koronavirüs sebebiyle evlere kapanılan bugünlerde birçok insanın güneşin faydalı etkilerinden mahrum kaldığını söyledi.

Akpınarlı, D vitamini üstüne yapılan incelemelere değinerek, “Yeni çalışmalar gösteriyor ki güneş ışınlarından elde ettiğimiz D vitamini sadece kemik ve kalsiyum metabolizması için değil, bağışıklık sistemini için de mühim rol oynuyor. Ebeveynler çocuklarını bu kıymetli vitaminden mahrum bırakmamalılar” diyerek konuştu.

Güneş ışınlarının etkisini göstermeye başladığına dikkati çeken, Akpınarlı, “Kemik ve kalsiyum metabolizması için kıymetli görülen D vitaminin alımı içinse en doğal kaynak güneş ışınları olarak gösteriliyor. Atalarımız, ‘Güneş girmeyen eve doktor girer.’ derler. D vitamini sadece kemik ve kalsiyum metabolizmasını değil, vücuttaki aşağı yukarı her sistemi pozitif etkiliyor. Özellikle kuvvetli ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için D vitaminine ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARINIZI D VİTAMİNİNDEN MAHRUM BIRAKMAYIN”

Koronavirüs sebebiyle başta yaşlılar ve çocuklar olmak üzere insanların büyük bir bölümünün evlere kapandığını anımsatan Akpınarlı, bu sebeple dışarı çıkılamadığı günlerde farklı yollarla insanların güneş ışınlarını alması gerektiğini dile getirdi.

Akpınarlı, yeteri kadar güneş ışığı alamamanın çeşitli sağlık problemlerine yol açacağına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Kovid-19 sebebiyle evlere kapandığımız bugünlerde çocuklarımız yeterince dışarıya çıkamadığı için her gün düzenli olarak aileleri tarafından güneşlendirilmeli. D vitamini oldukça hayati bir vitamin. Güneşlenerek D vitamini almalarını sağlamamız gerekiyor. D vitaminini güneş ışınlarının derimize temas etmesiyle elde ederiz ve güneş aracılığıyla elde ettiğimiz D vitamini, ihtiyacımızın yüzde 90 ila 95’ini karşılar. Günümüz koşullarında çocuklarımız maalesef dışarıya çıkamıyor. Daha az güneşe maruz kalıp daha az D vitamini üretiyorlar. Oysa D vitaminini en fazla sentezleyebileceğimiz yaz günlerindeyiz. Bu sebeple her gün çocukları mutlaka belli aralıklarla güneşe çıkarmak gerekiyor. Bunun için balkonlarımız varsa onları kullanacağız ya da camı açıp çocuklarımızın güneş ışığı almalarını sağlayacağız.”

“GÜNEŞLENİRKEN KORUMA KULLANMAYIN”

D vitamini imalatı için güneş ışınlarının doğrudan deriye nüfuz etmesi gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Akpınarlı, “Güneşlenirken, güneş ile derimiz arasında pencere, giysi, güneş kremi gibi şeylerin olmaması gerekiyor. Güneşlenme için en uygun saat güneş ışıklarının en dik geldiği öğlen saatleridir. O sebeple saat 12.00, güneşlenmek için en uygun saattir. 11.00 ila 13.00 arası D vitamini imalatı için önerilen saatlerdir.” bilgisini verdi.

Çocukların güneşin zararlı etkilerinden korunması için yapılması gerekenleri de anlatan Akpınarlı, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Güneş ışınlarının çocukların derisine zarar vermemesi için güneşlendirme işlemini alıştırarak yapmak lazım. İlk gün 3 dakika, ikinci gün 5 dakika, üçüncü gün 7 dakika, dördüncü gün 10 dakika, beşinci gün 15 dakika, altıncı gün 20 dakika, yedinci gün 25 dakika ve çocuk alıştıktan sonra her gün düzenli olarak 20-25 dakika güneşlendirme yaparsak güneşin zararlı etkilerinden korunmuş oluruz.”

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı