Sofi Nurettin kimdir, nereli?

17 Mayıs 2021, 20:35 tarihinde eklendi
Erdoğan'ın Mit operasyonu ile öldürüldüğünü duyurduğu Sofi Nurettin PKK terör örgütünde ne tür görevler aldı, örgüt içerisinde neler yaptı haberimizde.
Takip et
Sofi Nurettin kimdir, nereli?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sofi Nurettin kod adlı terörist için “Bahoz Erdal’ın (Fehman Hüseyin) yerini aldı” deniyordu. O da Fehman Hüseyin gibi Suriyeli. Fehman Hüseyin’in bölgede birçok kesimle kirli ilişkileri olduğu, çok yıprandığı, bu nedenle Sofi’nin öne çıktığı vurgulanıyor. PKK’nın stratejilerinin belirlenmesinde de son dönemde öne çıkan bir isim. ABD’lilerle de sıkı temas halinde olan Sofi Nurettin kod adlı teröristin, Gara Harekâtı sırasında Gara bölgesine yakın bir yerde olduğu, Gara’daki rehineleri Suriye tarafına geçirme işini organize ettiği bildirilmişti.

Sofi Nurettin kimdir, nereli?

Gerçek adı Nureddin Halef el-Muhammed. PKK’ya 1990 yılında katılmış. 2003-2007 yılları arasında örgütün Diyarbakır kırsalında sözde eyalet koordinatörlüğü görevinde bulundu. Şubat 2007’de PKK’nın silahlı kanadı olan HPG’nin 4. konferansında ‘Komuta Konseyi’nde görevlendirildi. Nisan 2009 içerisinde de Fehman Hüseyin’in yerine HPG’nin ana karargah komutanlığına getirildi. Uzun süre örgütün Hakkari-Yüksekova-Şemdinli bölge sorumluluğunu üstlendi. Bir dönem örgütün Suriye sorumluluğuna getirilmiş, daha sonra bu görevi Fehman Hüseyin’e devretmiş. SDG’nin eski sözcüsü Talal Silo’nun verdiği bilgiye göre, Fehman Hüseyin’in Kandil’e çekilmesi ile birlikte 2017 yılında tekrar Suriye Genel Sorumluluğu görevine getirilmişti.

Sofi Nurettin kimdir, nereli?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.