Slack Nedir? Ses Getiren Ofis İçi İletişim Uygulamasının Detayları

Tüm dünyada yılın uygulaması olarak görülen Slack Nedir? Programın detayları haberimizde.

Yılın en büyük uygulamalarından birisi görülen Slack, hala birçok çalışan için gizemini koruyor. Peki, nedir bu Slack? Aslında Slack bu yıl içerisinde çıkışını yapan bir uygulama değil. Fakat, kendini tanıtması ve kullanılırlığının bu yıl artmasıyla gündeme oturan bir uygulama. Slack çalışanların bulundukları yere bakmaksızın ofis içi iletişim kurmasını sağlayan güvenli bir mesajlaşma aracıdır.

İlk bakışta MSN Messenger, Skype ve hatta Whatsapp gruplarını anımsatsa da Slack, kendi içinde kurulan sohbet kanalları aracılığıyla daha organize bir yapılanma imkanı sunuyor. Departmanlar, proje ekipleri veya daha ufak gruplar için kurulabilen kanallar ile büyük grup sohbetlerinin karmaşası sonlanıyor. Birbirleriyle iletişim halinde kalması gereken çalışanları olan ofisler için hem iş adına iletişim kanalı açılabilirken hem de iş dışı sohbetlerin de yapılabileceği kanallar kurulabiliyor. Sadece kanala dahil edilen kullanıcıların görebildiği ve yöneticinin davetiyle girilebilen kanallar da mümkün. Sadece kanallar üzerinden değil, kişilere direkt mesaj da atılabiliyor. Uygulamanın içerisinde son derece esnek entegre eklentiler de bulunuyor. Bu eklentiler kişisel profillere eklenebiliyor ve kişiye özel olarak ayarlanabiliyor. Daha önceden belirlenen cevapları otomatik olarak verilebiliyor.

HEM MASAÜSTÜ HEM MOBİL

Türkiye’de birçok firma Whatsapp grubu üzerinden iletişimini sağlıyor. Fakat Whatsapp, doküman takibi konusunda Slack’in birkaç adım gerisinde kalıyor. Google Drive ve Dropbox gibi ağlara da uyumlu olan Slack, dosyaların tek bir havuzda paylaşımını sağladığı gibi, yine kanallara özel olarak paylaşım imkanı da sağlıyor. Kelime arama sistemi ile aranılan kelime, dosyanın adında mı yoksa içeriğinde mi fark etmeksizin bulunabiliyor. Kullanıcı tercihlerine göre özgünleştirilebilen ayar sistemiyle, yazı, font özelleştirilebiliyor. Bildirim ayarları bölümü ile istenmeyen bildirimlerin kolayca önüne geçilebiliyor. Şirketin kurucusu Steward Butterfield, ilk olarak ekibini kurarken şirket için “linefeed” adını uygun bulmuştu. Fakat daha sonra isim Slack olarak değişmiş. Kendisi bu ismi “Söylemesi çok güzel” olarak değerlendiriyor. Butterfield, 7 yıl içerisinde şirket içi mailleşmeyi tarihe gömeceklerine inandığını söylüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı