Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Güncel Haberler
İstanbul
AÇIK
22°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
ANASAYFA Siyaset Özgür Özel: Arapça ve sığınmacılar hakkında konuştu

Özgür Özel: Arapça ve sığınmacılar hakkında konuştu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Arapça tabela ve sığınmacı konularında açıklama yaptı. Özel, konuların Arapça ve sığınmacı karşıtlığına dönüştürülmemesi gerektiğini vurgulayarak, belediye başkanlarının sığınmacı düşmanı olmadıklarını belirtti.
yazar
Emrah
Yönetici
Özgür Özel: Arapça ve sığınmacılar hakkında konuştu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Suriyeli sığınmacılar ve Arapça tabelalar konusunda CHP'li belediyelerin aldığı kararlar hakkında bir televizyon programında konuştu. Özel, belediye başkanlarına, "Arapça tabelalara karışmayın, çünkü Arapça Kur'an dilidir ve halkı incitebilirsiniz" uyarısında bulundu. Bu konudaki tartışmalar devam ederken Özel, Manisa'da yaptığı bir konuşmada yeni bir açıklama daha yaptı.

Özel: "6 Milyon Vatandaşın Ana Dili Arapça"

Özel, Türkiye'de yaşayan neredeyse 6 milyon vatandaşın ana dilinin Arapça olduğunu belirtti. Belediye başkanlarına yasal düzenlemelere uymaları gerektiğini hatırlatan Özel, tüm diller için aynı kuralların geçerli olması gerektiğini vurguladı. Özel, Arapça tabelaların yasal düzenlemelere uygun bir şekilde ele alınması gerektiğini ve bunun popülist bir yaklaşım olmaması gerektiğini söyledi.

Özel: "Arapça, Orijinal Dilinde Saygı Görmeli"

Arapça diline gösterilen saygısızlığın o kişilere yapılan saygısızlık olarak algılanabileceğini belirten Özel, Kuran'ın Arapça dilinde olduğunu hatırlattı. Arapça ve diğer yabancı dillerin kanunlar karşısında eşit muamele görmesi gerektiğini ifade eden Özel, gereksiz Arapça tabelalarla mücadelenin elbette yapılması gerektiğini fakat buna kurallara uygun şekilde yaklaşılması gerektiğini savundu.

Özel: "Sığınmacı Düşmanı Değiliz"

Özel, Türkiye'de yaşayan sığınmacıların düşmanı olmadıklarını vurgulayarak, "Suriye'de barış, dünyada barış; herkes kendi evine dönsün" dedi. Popülist yaklaşımlardan kaçınılması gerektiğini belirten Özel, siyasileri 'Arap' kelimesini küfür olarak kullanmaktan kaçınmaları konusunda uyardı. Özel, çevremizde milyonlarca Arap komşumuz olduğunu hatırlatarak, Arapça ve diğer dillerin üzerinde eşitçe durulması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Dengeler: Biri Olmak 6. Bölüm Ne Zaman?

Dengeler: Biri Olmak 6. Bölüm Ne Zaman?

Sponsorlu bağlantılar