Haber.com

Numan Kurtulmuş görüşmenin detaylarını anlattı: Sayın Özdağ bizden bakanlık talep etti

14 Mayıs seçimlerinde neticelenmeyen cumhurbaşkanlığı yarışı bütün gözleri 28 Mayıs’a çevirdi. İkinci tura kalan adaylar ilk turda yarışan öbür adayları ikna turuna çıkmıştı. Bu çerçevede AK Parti’yi temsilen Numan Kurtulmuş Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ile görüşmüş fakat Özdağ Kılıçdaroğlu destekleyeceğini söylemişti. Kurtulmuş bu görüşmenin ayrıntılarını anlattı ve Özdağ’ın bakanlık istediğini açıkladı.

Türkiye nefesini tuttu, pazar günü gerçekleşecek seçime kilitlendi. Herkes 13. Cumhurbaşkanının kim olacağını merak ediyor. 14 Mayıs'ın sonrasında Cumhur İttifakı da Millet İttifakı'da ilk turda yüzde 5,17 oy alan ATA İttifakı'yla bir araya geldi. İttifakın adayı Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı Erdoğanı Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ise Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıkladı.

Cumhur İttifakı'nın, Zafer Partisi'yle görüşmesini AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş gerçekleştirmişti. Habertürk'e misafir olan Kurtulmuş, Özdağ ile görüşmesinin ayrıntılarını anlattı ve Özdağ'ın bakanlık istediğini söyledi.

Numan Kurtulmuş'un Özdağ ile açıklamaları şöyle;

Sayın Özdağ, göçmenlerin gönderilmesiyle alakalı bir bakanlık talebinde bulundu. Bu kadar münakaşadan sonra söylemek hakkaniyeti teslim bakımından olur. Bir bakanlığın verilmesi ve göç meselesinin o bakanlık üstünden düzenlenmesi, tercihan İçişleri Bakanlığı üstünden düşünülüyordu. Göç meselesinin bizim tarafından düzenlenmesinin doğru olacağı, tercihan İçişleri Bakanlığı olmasının doğru olacağını ifade etti.

"VERDİĞİM YANITI SÖYLEYEYİM..."

Ben de verdiğim yanıtı söyleyeyim; Cumhur İttifakı başından itibaren hiçbir biçimde al ver pazarlığı içerisinde olmadık. Cumhur İttifakı'na katılan hiçbir partinin bu şekilde bir pazarlığı olmamıştır. Karşı tarafla daha evvel temasın olduğunu belirtti, görüşmeden sonra da temas olabileceğini belirtti. Biz de açık pazarlık değil ilkesel duruşumuz olduğunu söyledik. Temelde terör ve göç gibi iki konuyu konuştuk. Gayet güzel, medeni ve olgun bir görüşme oldu. Neticede asıl meselenin bir pozisyon ya da bakanlık pazarlığı olduğunu ifade etmek isterim.

Yayınlanma 2023-05-25 20:39:04
Okunma Sayısı 229
Bir Cevap Yaz

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?