Murat Cahit Cıngı : ”Şehrimizin geleceği e-ticaret ve ihracatta”

AK Parti Kayseri Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu Üyesi Dr. Murat Cahid Cıngı, Kayseri Ticaret Odası Başkanı (KTO) Ömer Gülsoy’u ziyaret ederek, yapılan projeler ve AB Bilgi Merkezi’nin çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Murat Cahit Cıngı : ”Şehrimizin geleceği e-ticaret ve ihracatta”

AK Parti Kayseri Milletvekili Dr. Murat Cahid Cıngı, Kayseri Ticaret Odası’nı ziyaret etti. KTO Başkanı Ömer Gülsoy ile ilk olarak oda sicil ve ticaret sicil birimlerini gezen Cıngı, odaya işlem yapmaya gelen üyelerle de yakından ilgilendi. Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’ni ziyaret eden Milletvekili Cıngı, yaşama geçirilen projeler hakkında bilgiler aldı. Ziyaret sonunda açıklamalarda bulunan Dr. Murat Cahid Cıngı, Kayseri Ticaret Odası’nın yapmış olduğu hizmetleri bütün şehir olarak takip ve takdir ettiklerini ifade etti. Globalleşen dünyada Kayseri’deki üretim potansiyelinin ve ürün çeşitliliğinin artmasıyla birlikte ihracat verilen önem ve bu uğurda yapılan çalışmaların mutluluk verici olduğunu söyleyen Cıngı, "Dünyada iki önemli gelişme var. Birisi globalleşme bir diğeri ise dijitalleşme yani e-ticaret. Bu konuda Ticaret Odamızın yapmış olduğu çalışmalar takdire şayan. Ben sosyal medyadan da verilen eğitimleri takip ettim. AB üzerine 9 yıl master ve doktora seviyesinde çalışmış birisi olarak özellikle yakından takip ediyorum. Şehrimizin gelişmesi e-ticaret ve ihracat ile olacak. Bu arada bu e-dönüşümü gerçekleştirebilirsek müteşebbislerimizi, üreticilerimizi dijital pazara adapte edebilirsek o zaman çok daha yüksek başarılara ulaşacağız. Şehrimizdeki kişi başı milli gelirin artmasını da önemli ölçüde etkileyecek, gelişmelere sahne olacak. Şehrimizin geleceği ihracatta ve e-ticarette" açıklamasında bulundu.


"Hepimiz işin bir tarafından tutacağız ki kalkınmayı gerçekleştirebilelim"


Avrupa Birliği Bilgi Merkezi çalışanlarına destek sözü veren Cıngı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:


"Özellikle Avrupa Birliği ile alakalı projelerde biz daha şehrimizde üretim, dış ticaret yapmış birisi olarak şuanda de Kayseri Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi Avrupa Birliği Komisyonu mensubu ve Avrupa Konseyi olarak ta burada kardeşlerimizin her türlü ihtiyacında yanlarında olabilmek için çaba sarf edeceğiz. Size açık çek veriyoruz. Kendi eksenimiz etrafında ne yapabilirsek şehrimiz ticaretine ve dijital ticaretine, ihracatına katkı yapmak için özellikle Avrupa Birliği çalışmalarında bir telefon kadar yakınız. Hepimiz işin bir tarafından tutacağız ki şehrimizdeki kalkınmayı ve ticari büyümeyi gerçekleştirebilelim. Avrupa Birliği projeleri gerçekten önemli. Çünkü biz Türkiye olarak bu havuza katkı sağlıyoruz. Ama çoğu zaman maalesef hibe yardımlarda, programlarda verdiğimiz kadarını bile ülkemize alamıyoruz. En azında burada bile istihdamı tetikleyen çok önemli gelişmeler bunlar. Sizlere başarılar diliyorum. Başkanıma da bu desteklerinden dolayı öte yandan şükranlarımı sunuyorum."


"Türkiye’de ilk kurulan AB Bilgi Merkezlerinden birine sahibiz"


AK Parti Kayseri Milletvekili Dr. Murat Cahid Cıngı’ya ziyaretinden ve samimi açıklamalarından dolayı teşekkür eden Başkan Ömer Gülsoy, "25 bin üyemizle Kayseri’nin en büyük meslek kuruluşu olarak dünyada girişimcilik ve ticaret alanındaki gelişmeleri ve uygulamaları yakından takip ediyoruz. Sürdürdüğümüz projeler ve eğitim faaliyetlerimizle üyelerimizin ve şehrimizin gelişimine katkıda bulunuyoruz " şeklinde konuştu.


AB Bilgi Merkezi hakkında bilgiler veren Gülsoy, "Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından, 1996 senesinde, Türkiye’nin değişik bölgelerindeki AB ve AB Türkiye ilişkileri konularında bilgi ihtiyacını karşılamak maksadıyla AB Bilgi Ağı oluşturuldu. Kayseri Ticaret Odası ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu arasındaki protokol çerçevesinde 07 Ocak 1997 senesinde kurularak faaliyetlerine başladı. Şuanda 19 AB Bilgi merkezi hizmetlerine devam etmektedir. Birimimiz Türkiye’de kurulan ilk bilgi merkezleri arasında yer almaktadır. Bugüne kadar birçok projeye imza attık." diyerek konuştu.


"KAGUTİM Kayseri ihracatına önemli katkılar verme hedefiyle kuruldu"


AB tarafından finanse edilen ve ENHANCER projesi çerçevesinde İCMPD tarafından desteklenen kısa isimi KAGUTİM olan Kayseri Girişimcilik ve Uluslararası Ticaret Merkezi hakkında da bilgiler veren Gülsoy, "KAGUTİM’i Kayseri’nin ihracatına önemli katkılar verme hedefiyle kurduk. Yenilikçi bir anlayışla tasarlanan merkezimiz özellikle ihracat odaklı kurulan girişimci şirketler için bir kuluçka merkezi olacak. Yeni teknolojilerle donatılmış, paylaşımlı ofisler, toplantı ve eğitim salonları gibi fiziki alanlar içeren proje, İhracat yapmakta olan ve uluslararası pazarlara açılmak isteyen şirketlerin, dış ticaret istihbaratı, danışmanlık, girişimcilik ve dış ticaret eğitimleri alabileceği bir ortak kullanım alanı olarak hizmetlerine başladı. GKAS firmalarında desteklendiği merkez, KTO mensuplarının dış ticaret konusundaki bütün ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Kayseri’nin ihracatının artırılması, yeni pazarların ve sektörlerin bulunması, katma kıymetli ve yenilikçi ürünlerin entegrasyonu merkezin önemli görevleri arasında. Merkez aynı zamanda ihracat konusunda yapacağı periyodik yayın ve araştırma raporları ile Kayseri’nin bu konudaki veri tabanını da oluşturmayı hedefliyor" şeklinde konuştu.


"Tüm üyelerimizin ihracat yapmaları konusunda mücadele veriyoruz"


Üyelerinin ülke içinde ve özellikle yurtdışı pazarlarda rekabet gücünü, şirketlerin karlılık ve sürdürülebilirliğini artırmak hedefiyle bütünsel bir yaklaşımla, e-ticaret, e-ihracat, uluslararası ticaret alanında projeler yürüttüğünü ifade eden Gülsoy, "Üreten şehirler Programı çerçevesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Oran Kalkınma Ajansı destekleri ile Kayseri E-ticaret ve E-İhracat Danışmanlık Ofisi Projemizi yaşama geçirdik. Proje ile 120 şirkete 3 haftalık E-Ticaret ve E-İhracat eğitimleri verdik. 20 şirkete özellikli danışmalık hizmeti veriyoruz. Oda bünyesinde eğitilen 6 mentör arkadaşımız aracılığı ile dijital ticarete yeni başlayan ve bu konuda gelişme göstermek isteyen üyelere danışmanlık ve eğitim hizmeti veriyoruz. İhracata çok büyük önem veriyoruz. Tüm üyelerimizin ihracat yapmaları konusunda mücadele veriyoruz. Mentör arkadaşlarımız haftanın 3 günü sahaya iniyorlar. Eğitim vermiş olduğumuz 120 firmamızı tek tek ziyaret ediyorlar. Sıkıntılarını dinliyorlar. Mentörlük hizmetlerine devam ediyorlar. Bu merkezimiz için 264 Bin Euro’luk bir destek aldık. Destekleri önemsiyoruz. Bu destekler bizim bir teşvik manasına geliyor. Kayserili iş insanlarımızın hizmetine sunuyoruz. Bizim için dijitalleşme ve yeşil dönüşüm çok önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız Orta Vadeli Programda altını kalın çizgilerle çizdi. Bizim de amacımız, hem dijital platformlarda hem de dijitalleşme ve yeşil dönüşümde eğitimlerimiz devam edecek. Sizin de Avrupa Birliği komisyonunda olmanızda bize güç veriyor. Açıkta çek verdiniz. Bu arkadaşlarımız sizi sık sık rahatsız ederler" diyerek konuştu.


Ziyaret sonunda Milletvekili Cıngı, KTO Başkanı Gülsoy ve AB Bilgi Merkezi çalışanlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Murat Cahit Cıngı : ”Şehrimizin geleceği e-ticaret ve ihracatta”
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın