Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçişin Yol Haritası Açıklandı

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçişin Yol Haritası Açıklandı
Saadet Partisi ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 4,5 saat sürdü. Toplantının ardından 6 lider kamera önüne çıktı. Geçiş sürecine dair yol haritası da belli oldu.Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Liderlerce imza altına Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçiş sürecinin yol haritası da toplantı sonrası açıklandı. 12 maddeden oluşan bu metinde parlamenter sisteme geçiş için yol haritası belirlenmiş oldu. Liderlerin imzaladığı 12 maddelik parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritası kamuoyu ile paylaşıldı.

Geçiş Sürecinin Yol Haritası

1-Geçiş Sürecinde Türkiye’yi; Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ilke ve hedefleri ile mutabakata vardığımız referans metinleri doğrultusunda anayasa, yasa, kuvvetler ayrılığı, denge ve denetleme esasları çerçevesinde, istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz.2- Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişle ilgili Anayasa değişiklikleri, genel seçimde ortaya çıkan TBMM yapısının mümkün kıldığı en kısa sürede tamamlanacak ve yürürlüğe girecektir.3- Geçiş Sürecinde Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır.4- Bakanlıkların dağılımı, Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin milletvekili genel seçiminde çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecektir. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecektir. Bakanlıklara paralel olarak kurulmuş Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Politika Kurulları ve ofisler lağvedilecektir.5- Bakanların atanma ve görevden alınmaları, mensup oldukları siyasi partinin genel başkanıyla uzlaşı içinde Cumhurbaşkanı tarafından yapılacaktır6- Geçiş Sürecinde Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisini ve görevini katılımcılık anlayışı, istişare ve uzlaşı esaslarına göre kullanacaktır.7- Cumhurbaşkanlığı Kabinesine (Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar) yetki ve görev dağılımı, Anayasa ve yasalar çerçevesinde çıkarılacak Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenecektir.8- Cumhurbaşkanı, seçimlerin yenilenmesi, OHAL ilanı, milli güvenlik politikaları, Cumhurbaşkanlığı Kararları, Kararnameleri ve genel nitelikteki düzenleyici işlemler ile üst düzey atamalarda Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanlarıyla uzlaşı içinde karar alacaktır.9- Geçiş Sürecinde yasama faaliyetlerinin iş birliği içinde gerçekleşmesini koordine edecek mekanizmalar oluşturulacaktır.10- Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, mevcut Cumhurbaşkanının -var ise- siyasi parti üyeliği sona erecektir.11- Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildikten sonra yeni bir seçime gerek olmaksızın 13. Cumhurbaşkanı ve TBMM görev süresini tamamlayacaktır.12- İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır.

5 Lider Cumhurbaşkanı Yardımcısı Olacak

Yol haritasının son bölümünde dikkat çeken bir madde yer aldı. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçiş aşamasında yol haritasını belirleyen 12. madde de, “Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak 2023 yılında gerçekleştirilecek olan 28. Dönem TBMM ve 13.Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur” sözleri ifade edildi. Ayrıca geçiş sürecinde 5 lider cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev alacak. Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanları ise, “cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle” Cumhurbaşkanlığı yardımcılığına atanacak.” ifadeleri yer aldı.
Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçişin Yol Haritası Açıklandı

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın