Gelecek Partisi Kurucu Başkan Yardımcısı, zehir zemberek bir açıklama ile partisinden istifa etti

2019’da AK Parti’den istifa ederek Ahmet Davutoğlu ile birlikte Gelecek Partisi’ni kuran Veysi Akay, partisine ağır eleştiriler yönelterek Twitter’dan istifa ettiğini açıkladı. Akay, “Sayın Genel Başkan ile siyaseti okuma şekli ve siyaset yapma tarzı, üslubu noktasında fikren ayrıştık. Kendileri kabul etmese de ben ve benim gibi düşünen parti içinden ve dışından kıymetli insanlar tarafından eleştirildiği hataları oldu.” şeklinde konuştu.

14 Mayıs Milletvekili Genel Seçimleri'nin sonrasında Türkiye 28 Mayıs'ta tekrar sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Hareketli günlere sahne olan siyaset arenasında ise dikkat çeken gelişmeler meydana geliyor.

BÜTÜN GÖREVLERİNDEN İSTİFA ETTİ

2019 senesinde AK Parti'den istifa ederek, Ahmet Davutoğlu ile Gelecek Partisi'ni kuran Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Mensubu, Genel Merkez Parti Yönetim Kurulu Mensubu, Teşkilat Başkan Yardımcısı ve İzmir Bölge Koordinatörü Veysi Akay; bütün görevlerinden ve parti üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu.

"İTİRAZLARIMA KARŞILIK BULAMADIM"

Sosyal medyadan bir açıklama yapan Akay, "12.12.2019 tarihinde 15 sene emek verdiğim iktidar partisinin bütün güç, kudret ve konfor alanlarını terk ederek haklı, meşru gerekçelerle demokrasinin en güzel tarafı olan muhalefet etme hakkı çerçevesinde kurulan Gelecek Partisinin kurucular kurulu arasında yer aldım. Partimizin kuruluşunda ve ilk dönemlerinde hayalini kurduğumuz evrensel hukuk, adalet, müreffeh bir ülke, tam demokratik bir yapılanma gibi konularda fikir birliği içinde tam bir inançla çalıştık. Fakat Parti içerisinde özellikle son 1,5 senedir liyakat, güven, istişare gibi parti kurma gerekçelerimizi yaratan değerlerin karşılık bulmadığını gördüm. Siyaset yaşamıma başladığım AK Parti'den kopuş nedenimiz olan bu hataları ne yazık ki partimizin henüz başlangıcında yaşayınca alakalı kişi ve kurullar nezdinde bunları dile getirdim fakat bu ve benzeri yapısal ve ilkesel itirazlarımda maalesef karşılık bulamadım." şeklinde konuştu.

"BİR ARPA BOYU YOL ALAMADIM"

Akay açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Tarihi bir seçim sürecinin meydana geldiği, aşkla ve heyecanla kurduğumuz partimizin milletimizin huzuruna çıkıp bir alternatif olması gereken bu ilk vuslat sürecinde yapılması gereken en temel siyasal ve kurumsal işlemler yapılmadığı gibi yapılmaması gereken sistemik en ağır hatalarla karşı karşıya bırakıldık. Cumhurbaşkanı adayı ile süreci ve sınırlı sayıda vekillik listesinin demografi ve hakça dağılımında dahi sıfır istişare ile hareket edilmiş ve bu aşamaların yönetilmesinde partiye ağır bir fatura ve onarılması zor bir hasar verilmiştir. Teşkilatın temelinden gelen biri olarak hiçbir menfaat ve çıkar beklemeksizin partimize mensup olan, gönüllü olan, emek ve çaba harcayan Gelecek ailesinin bütün fertlerinin her türlü kolektif hukukunu koruma ismine Sayın Genel Başkana yazılı ve sözlü olarak ilettiğim bu ve benzeri konularda ise ne yazık ki bir arpa boyu yol alamadım.

"SAYIN DAVUTOĞLU İLE FİKREN AYRIŞTIK"

İnsani ve İslami haklar noktasında kesinlikle incinmediğim, yetkin bir hoca ve değerli bir devlet adamı olan Sayın Genel Başkan ile siyaseti okuma şekli ve siyaset yapma tarzı, üslubu noktasında fikren ayrıştık. Kendileri kabul etmese de ben ve benim gibi düşünen parti içinden ve dışından kıymetli insanlar tarafından eleştirildiği hataları oldu. Kendisine yapılan bütün uyarılara karşın değişmediğini de yaşayarak gördüm. Türkiye sokağında siyaset yaptığımızı, "Başbakan "olarak değil artık yeni bir muhalefet partisi ve onun özgün lideri olarak sahada olduğumuzu, siyasette en mühim gücün mahalle temsilcisinden başlayarak bir tüm olarak teşkilat olduğunu, bütün karar ve söylemlerin parti dışında eş dost, arkadaş sohbetlerinde, paralel akademik enstitü çevrelerinde, kerametlerini partililerimizin hiç görmediği, parti mensubu dahi olmayan birtakım danışmanlarda sözcülüğünü ve temsilciliğini yaptığı partisinin mensuplarına selam dahi vermeyen "elitist!" siyasi kurmaylarla şekillendirilmesinin siyasetin en ağır ve kusurlu hareketleri olduğunu ifade etmeme karşın son seçim sürecinde yaşananlarla birlikte hiçbir değişimin olmayacağı ortaya çıkmış oldu.

"VİCDANIMI KANATAN EN BÜYÜK AC"

Son olarak; 25 senesini eğitime vermiş eğitim öğretim çalışmalarının bütün süreçlerinde bulunmuş bir eğitimci olarak hem partime hem de ülkeme en çok yararlı olacağım eğitim ismine düşüncelerimi, önerilerimi sunmak, en etkili katma değeri yaratmak için sanki kendimi paraladığım partimde 3,5 senedir tek bir eğitim toplantısını yaptıramamış olmam ise vicdanımı kanatan en büyük acı olarak kalacaktır. Yapısal ve ilkesel olarak parti işleyişine ve siyaset yapma şekline yaptığım bu esastan karşı çıkma ve bu tarz siyaset biçiminin muhalefet yahut iktidar her iki halde de partiye ve ülkemize fayda getirmeyeceği düşüncesiyle heyecan, aşk ve umutla, çok değerli dostlarla beraber kurduğumuz Gelecek Partisi Kurucular Kurulu üyeliğinden, Genel Merkez Parti Yönetim Kurulu üyeliğinden, Teşkilat Başkan Yardımcılığı ve İzmir Bölge Koordinatörlüğünden ve dahi Parti üyeliğinden istifa ediyorum.

"HELALLİK TALEP EDİYORUM"

Bu vesile ile Parti sürecinin öncesinde, esnasında ve ardından tanıştığım doğudan batıya kuzeyden, güneye bütün illerimizdeki vefakâr, cefakâr teşkilat üyelerine, il ve ilçe başkanlarımıza, kurucularımıza parti yönetim kurulu mensuplarına, bizlere inanarak bu yolda maddi manevi destekleri ile yanımızda olan dost, arkadaş ve hemşerilerime ortak hükmi şahsiyetteki hak dolayısıyla helallik talep ediyor, kendilerine fakat teşekkür babında olduğumu belirtmek istiyorum."

ETKİLİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTMÜŞTÜ

İstanbul'da eğitim alanının en tanınmış adlarından biri olan Veysi Özel Okullar Derneği'nin kurucusu Veysi Akay; AK Parti kuruluşunda, Kadıköy'de sonrasında da Maltepe'de ilçe başkan yardımcılığı ve İstanbul il yönetim kurulu üyeliği yapmış; bu dönemlerde eğitim alanında ve Doğu güneydoğu STK'ları ile çok etkili çalışmalar yürütmüştü.

"MİLLET EN DOĞRU HAKEMLİĞİ YAPACAK"

Akay, seçimin sonrasında ve istifasının hemen öncesinde şu paylaşımı yapmıştı: "Sandık neticeleri bütün partilere ve liderlere mühim mesajlar veriyor. CHP listelerinden seçilen Gelecek partili vekillerimizbaşta olmak üzere yasama görevine gelen bütün milletvekillerini tebrik ediyorum. 2. tura kalan Cumhurbaşkanı seçiminde millet en doğru hakemliği yapacaktır"

https://twitter.com/Haberler/status/1658140352543436802

haber.com - Politika
Gelecek Partisi Kurucu Başkan Yardımcısı, zehir zemberek bir açıklama ile partisinden istifa etti
Bizi Takip Edin

Bize Katılın