Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Haber.com
İstanbul
AZ BULUTLU
24°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Haber Siyaset Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama: ”Pontus’ iddiaları asılsızdır’

Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama: ”Pontus’ iddiaları asılsızdır’

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'daki aşırı sağcı grupların 1994'te ortaya attığı Pontus iddialarının asılsız olduğunu belirtti. Pontus'un antik bir tanım olduğu vurgulandı.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama: ”Pontus’ iddiaları asılsızdır’

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yunanistan’daki aşırı sağcı grupların, İstiklal Savaşımızın başlangıcı olarak kabul ettiğimiz 19 Mayıs 1919’dan 75 yıl sonra, 1994’te, popülist söylemlerle ortaya attığı Pontus iddiaları asılsızdır. ‘Pontus’ antik çağda kalmış bir tanımdan ibarettir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Yunanistan’daki aşırı sağcı grupların, İstiklal Savaşımızın başlangıcı olarak kabul ettiğimiz 19 Mayıs 1919’dan 75 yıl sonra, 1994’te, popülist söylemlerle ortaya attığı Pontus iddiaları asılsızdır. ‘Pontus’ antik çağda kalmış bir tanımdan ibarettir. 19. yüzyılın sonunda ortaya çıkan Pontusçu faaliyetler, Yunanistan’ın ‘Megali Idea’ planının bir uzantısıdır. Konu esasen Türk ve Rum ahalinin mübadelesi ile sonuçlanmış tarihi bir sürecin asılsız iddialara konu edilerek istismarından ibarettir. Söz konusu iddialar, Türk-Yunan ilişkilerine zarar vermeyi ve Yunanistan siyasetinin sağduyulu kesimlerini zor durumda bırakmayı hedeflemektedir. Yunanistan ile ikili ilişkilerimizde son dönemde olumlu bir ivme yakalanmıştır. Yunanistan Hükümetinden beklentimiz, sorumsuz bazı siyasetçilerin gelecek nesillerin barış ve huzur ortamında yaşamasını engellemeye yönelik çabalarına karşı net bir tutum ortaya koymasıdır” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'daki aşırı sağcı grupların, Türkiye'nin İstiklal Savaşı'nın başlangıcı olarak kabul ettiği 19 Mayıs 1919'dan 75 yıl sonra ortaya attığı 1994 tarihli Pontus iddialarının temelsiz olduğu vurgulandı. Bakanlık sözcüsü, "Pontus" teriminin antik çağlarda kalmış bir tanım olduğunu belirtti.

Pontus İddialarının Kökeni

Yazılı açıklamada, Pontusçu faaliyetlerin 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıktığı ve aslında Yunanistan'ın "Megali Idea" planının bir uzantısı olduğu ifade edildi. Türk ve Rum halkları arasında tarihi bir mübadele sürecinin, asılsız iddialarla istismar edilerek gündeme getirildiği belirtildi. Konunun asıl amacının Türk-Yunan ilişkilerine zarar vermek ve Yunanistan siyasetindeki sağduyulu kesimleri zor durumda bırakmak olduğu vurgulandı.

İkili İlişkilerde Olumlu İvme

Son dönemde Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili ilişkilerde olumlu bir ivme yakalandığına dikkat çekilen açıklamada, Yunanistan hükümetinden beklentinin, sorumsuz siyasetçilerin gelecek nesillerin barış ve huzur içinde yaşamasını engellemeye yönelik çabalarına karşı net bir tutum sergilemesi olduğu belirtildi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
BİM ve Migros'ta Kırmızı Et İndirimi

BİM ve Migros'ta Kırmızı Et İndirimi

Sponsorlu bağlantılar