Siyah maskeler yaz aylarında tehlike saçıyor!

Koronavirüs salgını süresince 'yıkanabilir' olması nedeniyle kullanımı artan siyah maske ile ilgili korkutan bir uyarı geldi. Yaz aylarında maskenin tehlikeli olabileceğine dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Hamza Aktaş, maskenin ısıyı emerek ciltte tahrişe ve egzamaya neden olduğuna dikkat çekti.

Mevsim normallerin üstünde seyreden hava sıcaklıklarıyla birlikte güneş ışınlarını en fazla çeken renk olarak bilinen siyah renkteki bez maskeler tehlike saçıyor.


‘MASKE NEDENİYLE DERİNİN DAHA ÇOK ISINMASI TAHRİŞ OLMASINA YOL AÇABİLİR’

Dermatoloji Uzmanı Doktor Hamza Aktaş, pandemi sürecinde maske kullanımının mühim olduğunu, yaz mevsiminde maske kullanımının zorlaştığına dikkat çekti.

Siyah maskeler ile alakalı uyaran Aktaş, “Siyah renkli kumaşlar güneş ışığını oldukça fazla emerler ve gereğinden fazla ısıyı kendi bünyelerinde toplarlar bu da maske altındaki derinin daha çok ısınmasına ve tahriş olmasına yol açabilir. Maskenin üretildiği kumaşta burada çok mühim tabi üretilen kumaş çok sağlıklı bir kumaş değilse tabi o artan ısı terlemeyle birlikte o kumaşın cilde temasıyla beraber birçok reaksiyon ortaya çıkabilir. Kontakt dermatit egzama dediğimiz reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Ya da önceden var olan bir egzama alevlenebilir ya da tetikleyebilir” şeklinde konuştu.

‘YAĞLI CİLTLERDE SİVİLCE ÇIKIŞINA YOL AÇABİLİR’

Aktaş, siyah maskelerin sivilceye de neden olduğunu söyleyerek, şunları belirtti:

“Bu konuda biraz daha bu bölgede maske kullanım ile alakalı daha dikkatli olmak gerekiyor. Siyah renkli maskeler yerine bildiğimiz klasik maskeleri kullanmak çok daha mantıklıdır. En azından cerrahi maskelerin ne olduğunu biliyoruz ne kadar koruyucu olduğunu biliyoruz. Onlar bile çok uzun süre kaldığında gene terletip alerjik reaksiyonlar ya da egzama tetiklemesine yol açabilir. Ama en azından içeriğini tam olarak bilmediğimiz siyah renkli kumaşlardan üretilen maskeler kadar değildir oluşturacağı olumsuz etki. Halkımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Maske mutlaka takılmalıdır, sosyal mesafe korunmalı ama doğru maske takılmalıdır. Mümkünse bir kez kullanılmalıdır. Çok uzun süre kullanıldığında aynı maske tekraren kullanıldığında deride tahrişlere yol açabiliyor. Devamlı kapalı ve oksijensiz kalma ısının da etkisiyle bakteriler çok daha hızla üreyebilirler. Hassas ciltte enfeksiyonlara yol açmış olabilir.”


Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı