Sivilce patlatmak abdest bozar mı?

6 Şubat 2021, 23:40 tarihinde eklendi
Abdest, İslam aleminde önemli bir yeri kaplıyor. Vücut temizliğini yerine getirdikten sonra ibadetler tamamlanıyor. Sivilce patlatmak abdesti bozar mı sorusu merak edilen konulardan. Peki, sivilce patlatmak abdesti bozar mı? Vücuttaki kabarcıklardan ve sivilcelerden çıkan su / sıvı abdesti bozar mı?
Takip et
Sivilce patlatmak abdest bozar mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bu durumda iki görüş vardır, ikinci görüşe göre hareket edebilirsiniz şöyle ki;

Vücuttaki kabarcıklardan çıkan safi su, sahih olan görüşe göre, kan gibidir, abdesti bozar. Diğer bir görüşe göre ise, abdesti bozmaz. Bu ikinci görüşte, uyuz olanlar ve çiçek çıkaranlar için kolaylık vardır. Zaruret halinde bu görüş ile amel edilmesinde bir beis olmadığı, İmam-ı Hulvanî’den nakledilmiştir. Ancak yüzdeki sivilcelerden çıkan kan ve irin, sivilcenin üzerinde kalır dağılmazsa abdest bozulmaz.

Şayet sivilcenin üzerini taşar, yan tarafa akarsa, abdest bozulur.

SORU: Sivilcenin orası sarı su olmuş. Abdestim bozulmuş mudur?

CEVAP: Sivilcenin üzerindeki irin dağıldıysa abdest bozulmuş demektir. Yok eğer dağılmamış ve sivilce üzerinde bir iğne başı gibi duruyorsa, abdest bozulmamış demektir.

Abdesti bozan şeyler nelerdir?

Ön ve arka mahalden çıkan her şey -ister az olsun, ister çok- abdesti bozar. Bu şeyler idrar, kazurat, meni, mezi, taş, vs. gibi maddelerdir. Arka taraftan gaz
çıkması.

Çocuk düşürme hâli. Ön ve arka yolların dışında, bedenin herhangi bir yerinden kan, irin, sarı su gibi akıntıların gelmesi… Bu gibi akıntıların abdesti
bozması için, çıktığı noktada durmayıp etrafa yayılması lâzımdır. Bu bakımdan sıkıp çıkarılması ile kendiliğinden çıkması arasında abdest bozma açısından fark yoktur.

Nasıl çıkarsa çıksın, çıkış noktasını aştıktan sonra abdesti bozarlar. Ağız dolusu kusmak. Kusmuk; yemek, su veya safra gibi bir madde olabilir. Kusuntunun, azar
azar geleni dahi bir araya toplanınca ağız dolusu miktarına ulaşıyorsa, abdesti bozar.

Ağızdan, tükrüğe eşit veya ona galib gelecek miktarda kan gelmek. Galibiyet veya  eşitlik, renkten belli olur: Renk sarı ise, tükürük fazladır. Kırmızılık eşitliği gösterir. Kızıllık ise, kanın galib olduğunu… Tükrük kandan fazla ise, abdest bozulmaz.

Ayva, elma, v.s. gibi şeyleri ısırmakla, onlarda kan eseri görülse bile abdest bozulmaz.

İnsanın kendine hâkimiyetini kaybettiren uyku abdesti bozar. Bu uyku ister yan üstü yatarak, ister sırtüstü yatarak, ister yüzü koyun yatarak, ister oturup dirseğine dayanarak olsun hüküm aynıdır. Yanında konuşulanları duyacak derecedeki hafif uyuklamalar ise abdesti bozmaz. Bir şey’e dayanarak uyuyan kimsenin, dayanmakta olduğu şey çekildiği takdirde düşecek derecede uykuya dalmışlığı varsa, abdest bozulur.

Namazda gülmek. Tebessümle gülmek ayrıdır. Gülmek seslidir, işitilir. Bu yüzden namazda gülmek abdesti bozar. Abdest bozulunca namaz da bozulmuş olur.
Tebessüm sessiz olduğu için, namazı da abdesti de bozmaz. Yalnız kendi duyup işiteceği kadar hafif gülmek ise, namazı bozar, fakat abdesti bozmaz.

* Şâfiîlere göre, namaz içindeki kahkaha ile gülmekle bile abdest bozulmaz.

Esrar veya içki içerek sarhoş olmak da abdesti bozar. Bu gibi müskiratı kullanmak kesin şekilde haram olmakla birlikte, insanı sarhoş etmeyen miktarı abdesti bozmaz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.