Sivas’ta bulunan Hitit kentinden 3 bin 500 yıllık küvet çıktı!

Sivas'ta bulunan Hitit kenti Sarissa'da 3 bin 500 yıllık küvet bulundu. Aslı Sivas Müzesi'nde sergilenen küvetin imitasyonu ise tarihi kentte sergileniyor. İşte Sivas'ın Hitit kentinde yapılan arkeolojik kazılar sırasında ulaşılan o küvet...

Sivas’ın Altınyayla ilçesinde Başören köyü Akkuzulu mezrasında 1994 senesinde Almanya Malburg üniversitesinden Prof.Dr. Andras Müler Karpe başkanlığındaki arkeolojik kazıda Hititlerin Anadolu’da ki en büyük şehirlerinden bir tanesi olan Sarissa ortaya çıkartılmıştı. 3 bin 500 senelik Sarissa antik şehrinde bulunan bir çok eser tarihe ışık tuttu.


TARİHİN İLK YAZILI ANLAŞMASI BURADA YAPILMIŞ

Tarihteki ilk yazılı anlaşma olan “Kadeş barış anlaşmasının” bu şehirde yapıldığı anlaşıldı. Tarihteki en eski küvetlerden biride bu kazılar esnasında bulundu.

BİRLEŞTİRİLİNCE ORTAYA ÇIKTI

3 bin 500 senelik kırık küvet parçaları birleştirilerek yaratılan tarihi küvet Sivas Arkeoloji Müzesinde koruma altına alınarak tarih sevenlerin ziyaretine sunuldu.

Küvetin bir de imitasyonu yapıldı. Bu imitasyon ile kazı çalışmalarına ara verilen Sarissa antik şehrinde sergileniyor. Küvette, yaz aylarını Sarissa’da geçiren Hitit krallarının duş aldığı öngörülüyor.


Başören köyü Akkuzulu mezrası muhtarı Hüseyin Boran, Türkiye’deki en mühim arkeolojik alanlardan birisi olan Sarissa bulunan küvetin bugünkülerden orijinal olduğunu söyleyerek, şunları belirtti:

“Şu anda Sarissa’dayız. Burası Hititlilerin yerleşim alanı. Çorum Hattuşaş’tan sonra ikinci büyük kentleri burası. Buralar da tapınakları varmış. Oturdukları yerleşim yerleri varmış. Alman kazıcıya sorduğumda buralar kimseye kalmasın diyerek kendileri yakmış. Yada gelen düşmanları yakmıştır. Küvette var.”

“O zamanki küvet bugünkünden orijinal. Oturma odalarına kanalizasyon sistemi de döşemişler. Bugünkü olanaklar o zamanlar da onlarda olsaymış neler yapmazmışlar ki. Teknoloji o zaman daha iyiymiş”

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı