Sivas’ın Çukurbelen Köyünde, Sıfırdan Orman Oluşturdular

Sivas’ın Çukurbelen köyünde Talat Akgül ile Haydar Özcan isimli iki arkadaş, köyde yaşamış ve yaşayan herkes için 1 ağaç dikerek, orman yaptılar.

Sivas’ın Çukurbelen köyünde gölgesinde oturup çay içmek amacıyla bir ağaç dikmeye karar veren iki arkadaş, sonrasında köyde ikamet etmiş herkesin adına birer ağaç dikince bir orman oluştu.


ORMANIN HİKAYESİ İLGİNÇ

Sivas’a bağlı Çukurbelen köyünde yer alan ormanı bilindik ormanlardan farklı kılan çok ilginç bir özelliği var. Ormanda yer alan her ağacın üstünde bir isim yazılı. İlk defa görenleri şaşırtan ormanın hikayesi de görüntüsü gibi ilginç. Daha önce hiç ağaç olmayan kayalık bölgede, insan eli ile kurulan ormanın hikayesi ise şöyle:

GÖLGESİNDE OTURMAK İÇİN AĞAÇ DİKMEYE BAŞLADILAR

Köyde ikamet eden Talat Akgül, seneler önce Haydar Özcan adlı arkadaşıyla altında oturup çay içmek amacıyla bir ağaç dikmeye karar verdi. Üç ağaç dikmelerinin ardından ağaç dikmeyi sürdürürler.

HERKES İÇİN 1 AĞAÇ DİKTİLER

İlk önce 102 sene evvel kurulan köye ilk gelenlerin adına birer ağaç diktiler. Akgül daha sonra eşinin ve köy sakinlerinin de desteği ile ağaç dikmeye devam ederek, köyde ikamet etmiş ve etmeyi sürdüren herkesin adına bir ağaç dikti. Bu ağaçların üstüne de ağaçların adandığı kişilerin adlarının yazılı bulunduğu tabelalar astı. Köyde su kaynağı olmadığı için her bir ağaca elleri ile su götürdü. Ortaya her birinin üstünde adlar yazan bir orman çıktı.

BURADA HİÇ AĞAÇ YOKTU

Akgül yaptığı çalışma ile alakalı, “Buralar dümdüz bir yerdi. Ağaç yoktu. Arkadaşım Haydar Özcan ile gölgesinde oturup çay içebileceğimiz bir ağaç dikmeyi istedik. İlk olarak üç ağaç diktik. Devamı kendiliğinden geldi. Bizim köyümüz 102 senelik, herkesin çok iyi anlaştığı, hiçbir karganın gürültünün bulunmadığı bir köy.

2 BİN AĞAÇ DİKİLDİ

Ardından köy sakinlerimizin de desteği ile köyümüze ilk gelen kişilerin isimlerine ağaçlar diktik. Sonrasında köyümüzden giden ve yaşamakta olan herkesin için bir ağaç diktik. Yaklaşık 2 bin ağaç diktik ve bunların bininin üstünde adlarının yazılı bulunduğu levhalar var. Bu ağaçları büyütmek basit olmadı. Eşimle beraber sabah erkenden kalkarak fidanlara su götürdük. Zahmetli oldu fakat şuan çok mutluyuz” dedi.


'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı