Sisi, Libya ordusuna talimat verdi “Hazır olun!”

Daha önce Libya'da kırmızı çizgileri olduğunu söyleyen Sisi buraya askeri bir müdahale yapabileceklerinin sinyalini vermişti. Sisi şimdi ise Libya ordusuna dışarıdan ve içeriden gelebilecek saldırılara karşı hazır olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Libya’da Türkiye’nin desteklediği ülkenin batısına hakim ve BM nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA) ile ülkenin doğusunu darbeyle ele geçiren Halife Hafter’a bağlı sözde Libya Ulusal Ordusu (LNA) senelerdir savaşıyor. Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır ise LNA’yı destekleyen ülkeler arasında bulunuyor.

ORDUYA “HAZIR OLUN” TALİMATI

Habertürk’ün Reuters’tan aktardığı habere göre; Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi orduya ülke çıkarlarını korumak için yurtiçinde ve yurtdışında operasyon gerçekleştirmeye hazır olması çağrısında bulundu. Mısır’ın batıdaki komşusu Libya ile 1200 km’lik sınırı bulunuyor. Sisi, ülkenin batısındaki askeri bölgedeki Mısır Hava Güçleri birliklerini ziyaret etti. Sisi, pilotlara ve özel güçler personeline yaptığı konuşmada “Burada, sınırlarımızın içinde yahut gerekirse sınırlarımızın dışında herhangi bir görevi yerine getirmek için hazırlıklı olun” dedi.

Sisi, Libya ordusuna talimat verdi “Hazır olun!”Sisi orduya seslendi.

“DİREK MÜDAHALE HAKKIMIZ MEŞRUİYET KAZANDI”

Sisi, Mısır’ın Libya’ya müdahale etme ile alakalı hep çekingen olduğunu fakat artık vaziyetin farklı olduğunu belirtti ve ekledi, “Mısır devleti tarafından herhangi direkt bir müdahale artık uluslararası meşruiyet kazanmıştır.” Sisi Mısır ordusunun “bölgedeki en kuvvetli ordulardan biri” olduğunu ifade etti.

“BU ORDU KİMSEYİ TEHDİT ETMİYOR”

Sisi, “Bu aklı başında bir ordu; öyle bir ordu ki yalnızca koruyor, kimseyi tehdit etmiyor… Bu bizim kesinlikle değiştirmeyeceğimiz stratejimiz, düşüncemiz ve prensibimiz” dedi.

Sisi, Libya ordusuna talimat verdi “Hazır olun!”

ATEŞKES ÇAĞRISI

Bu ayın başında Mısır ülkede seçilmiş bir liderlik konseyi kurulması girişiminin bir parçası olarak Libya’da tarafları ateşkese çağırmıştı.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı